Kuchnia z salonem


Człowiek – choć na znaczną część swego życia „zamyka się” w domu, to mimo wszystko uwielbia otwartą przestrzeń. Lub dużo przestrzeni. I, paradoksalnie, to widać po miejscach, w których mieszkamy, a przynajmniej w miejscach, w których chcielibyśmy mieszkać. Marzymy o wielkich mieszkaniach lub rezydencjach, z ogromnymi pomieszczeniami, z obszernymi wnętrzami... dlatego właśnie kuchnia otwarta na salon cieszy się takim powodzeniem. Bo spełnia te nasze pro-przestrzenne pragnienia.

DUŻA KUCHNIA, DUŻY SALON
Scalenie kuchni z salonem, czy też raczej po prostu otwarcie obydwu tych teoretycznie odrębnych od siebie pomieszczeń sprawia, że zarówno jedno, jak i drugie zyskuje optycznie na wymiarach. Zresztą, nie jest to tylko złudzenie, bo faktycznie otrzymujemy więcej miejsca, tym bardziej, że można teraz kuchnię skomponować w taki sposób, że rzeczywiście znacznie się ona powiększy. Można przecież zamiast wyspy umieszczonej na środku kuchni zastosować wyspę, czy też barek z boku - w miejscu, gdzie teoretycznie powinna stać ściana działowa. Wówczas to nadal możemy korzystać z naszego ulubionego rozwiązania, jakim jest wyspa, a jednocześnie wszystko wydaje się jakieś takie... obszerniejsze.

Wspomniany już barek w miejscu „podziału” kuchni i salonu jest też świetnym rozwiązaniem z innych względów. Tworzy się w ten sposób wspólny punkt dla tych obydwu pomieszczeń, który stanie się ulubionym miejscem przesiadywania domowników. Można z niego zarówno oglądać telewizję, jak i pomagać przy obowiązkach kuchennych. Jest to więc rozwiązanie, które pozwala na utrzymanie doskonałych kontaktów pomiędzy domownikami, nawet jeśli jeden z nich nie potrafi odpuścić ulubionego serialu, czy chociażby jednego meczu ulubionej drużyny! Można wszystko to oglądać bez potrzeby wychodzenia z kuchni, czy też w ciągłym kontakcie z nią...

A MOŻE JEDNAK ODDZIELIĆ?
Oczywiście nie każdy chce, aby kuchnia i salon zlewały się w jedną całość, dlatego mimo otwarcia tych dwóch pomieszczeń na siebie – niektóre osoby decydują się na projekty pozwalające na delikatne odgrodzenie ich od siebie. Dlaczego tylko delikatne? Bo gdyby nie było to odgrodzenie subtelne, wówczas nie byłaby to kuchnia otwarta na salon, tylko dwa zupełnie odrębne pomieszczenia... a nie o tym teraz mówimy. Owe delikatne odgrodzenie może mieć rozmaite formy. Jedna z nich została już wymieniona – był nią barek, bądź wyspa na granicy pomieszczeń.

Drugą metodą oddzielenia tych dwóch pomieszczeń, będzie umieszczenie pomiędzy nimi regału (np. przelotowego), który może nam służyć jako półka na książki kucharskie z jednej strony oraz ulubioną literaturę (niegastronomiczną) lub ozdoby z drugiej strony.

Trzecim sposobem będzie zastosowanie przesuwanych drzwi, coś na wzór tradycyjnych japońskich pomieszczeń. Rozwiązanie to pozwala na posiadanie na co dzień otwartej kuchni na salon, a w określonych przypadkach można oddzielić od siebie te dwa pomieszczenia. Może to mieć miejsce podczas gotowania (a więc wynika to z chęci ograniczenia zapachów przenoszonych do drugiej części pomieszczenia), ale i innych okazji, które z takich, czy innych powodów wymagają od nas „izolacji”.

Jak więc widzimy kuchnia otwarta na salon może mieć wiele rozmaitych wariantów. Nie można się ograniczać do jednego, gdyż pomysłowość ludzka nie zna granic. A skoro nie zna granic – to może warto różnymi pomysłami się dzielić? My to właśnie czynimy.

Kuchnia murowana


Cegła przeżywa w ostatnim czasie swój renesans. I nie chodzi tu wcale o materiał budulcowy, gdyż w tej branży zawsze pełnił on ważną (jeśli nie najważniejszą) rolę, lecz tym razem chodzi o materiał wykończeniowy. O sposób zamknięcia pomieszczenia w odpowiednich ramach i nadania mu pewnego specyficznego charakteru.

CEGŁA W KUCHNI
Decydując się na rozwiązanie, w którym nasza kuchnia na wymiar będzie „ubrana” w cegłę możemy zdecydować się na jedno z wielu rozwiązań. Współczesny rynek wystroju wnętrz oferuje naprawdę niezwykły wachlarz materiałów, szeroki zarówno pod względem jakości, jak i kształtów czy kolorów. Dlatego też nie możemy się zamykać w schematach i oczekiwać jedynie tradycyjnej bordowej cegły. Wszak, tak dla zupełnej odmiany, możemy wybrać cegłę jasną, choćby popielatą, mysioszarą, w kolorze kości słoniowej, czy piaskową. W ten sposób możemy nadać naszej kuchni charakter śródziemnomorski, czy też tak właśnie może być wykończona kuchnia prowansalska.

Nie ma co jednak ukrywać, że mimo wszystko barwa tradycyjna – ciemna, intensywna czerwień, czy też bordo – cieszą się ogromną (jeśli nie największą) popularnością. I nie ma w tym nic dziwnego, trend ten być może wynika nie tyle z konserwatyzmu klientów, co raczej z zamiłowania do estetycznych, dumnych, szlacheckich pomieszczeń. Być może kryje się w tym zamiłowanie do tradycji, ale to też kwestia tego, że nasi przodkowie... mieli po prostu dobry gust.

MEBLE NA WYMIAR
Teraz powinniśmy rozważyć kolejną kwestię, czyli jakie meble wstawić do murowanej kuchni. Podobnie jak wspomniane było o dwóch podejściach (kolorystycznych, estetycznych) do samych cegieł, tak samo i w przypadku mebli będą dwa różne podejścia. Wynika to z prostego faktu, że nasze meble muszą być w ścisłej harmonii ze ścianami, a więc muszą korespondować z ich barwą.

Jeśli chodzi o jasną cegłę to pasować tutaj będą meble jasne... Należy jednak pamiętać, że ich odcień czy nasycenie muszą być inne niż tło, tak aby meble jednak mimo wszystko odcinały się od ściany i na pierwszy rzut oka było widać, że całe pomieszczenie nie stanowi jakiejś jednolitej, uformowanej masy. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby naszą kuchnię wyposażyć w meble na wymiar o kolorze ciemnym. Orzech, czy mahoń będą prezentowały się w takim pomieszczeniu wyśmienicie, będą stanowić przeciwwagę dla jasnego wykończenia, a zarazem wprowadzą odpowiednią harmonię i powagę.

Zaś w przypadku ciemnej, tradycyjnej cegły, najlepszym wyjściem będzie zastosowanie mebli o podobnej charakterystyce. Będą to więc materiały takie jak dąb, kasztan, czy też mahoń. Skojarzenia z kuchnią rustykalną w tym momencie mogą być jak najbardziej trafne, dlatego warto wspomnieć o tym, iż wyśmienicie wkomponują się tutaj ciemne (czarne) stalowe okucia mebli, czy też inne kowalskie wyroby wykończeniowe czy ozdobnicze. Jeśli jednak ktoś pragnąłby się nieco odciąć od zupełnie ciemnego charakteru takiej kuchni, powinien pokusić się o jaśniejsze dodatki, czy też wyposażenie kuchni w jaśniejszym odcieniu. Najlepiej spisze się tutaj srebro i metalik.



WARTO WIEDZIEĆ
Przygotowując projekt kuchni murowanej musimy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii, które oszczędzą nam później nerwów, czy też od razu podsuną kilka wartych rozważenia pomysłów. Jedną z najważniejszych rzeczy jest to, iż w okolicach kuchenki, ale i też innych powierzchni roboczych, powinniśmy unikać chropowatej powierzchni cegły. Proszę sobie tylko wyobrazić jak trudne do usunięcia będą wszelkie zabrudzenia, które są praktycznie nieodłącznym elementem przygotowywania posiłków...

Pamiętajmy też o tym, że w przypadku, gdy nasza kuchnia jest otwarta na salon, a całość wykonana jest w cegle – praktycznie nieodłącznym elementem takiego rozwiązania jest... kominek! Aż trudno wyobrazić sobie takie pomieszczenie bez tej romantycznej konstrukcji. Byłoby to niemal niewybaczalne uchybienie!

No i drewno... rozmaite drewniane detale, szczegóły, ale i konkretne elementy wykończeniowe, jak duże bale drewniane, podpory pod sufitem, rozmaitego rodzaju listwy, wykonane w ciemnym (lub jasnym – zależnie od cegły) drewnie, będą dodawały kuchni uroku. I ducha. Niezwykłości!

Cegła to dobre rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie tradycję i szlachectwo. Bo, nie ma co ukrywać, murowana kuchnia to wręcz murowany sposób na zdobycie szacunku i podziwu u naszych gości!

Podświetlane szklane półki


Jeśli komuś się wydaje, że kuchnia jest miejscem, gdzie swoją kreatywność i innowacyjność można prezentować jedynie w podejściu do tworzenia potraw – myli się i to bardzo. Kuchnia to miejsce, gdzie pomysłowość i nowoczesność mogą istnieć na każdym kroku! Choćby w szklanych półkach podświetlanych przez LED.

BAROWA ESTETYKA
Szklane półki podświetlane LED mogą kojarzyć się przede wszystkim z wizytami w pubach, gdzie za barkami, w przestrzeni zajmowanej przez barmanów, niekiedy znajdują się takie właśnie półki. Służą one do estetycznego, ciekawego, a przede wszystkim efektownego przechowywania napojów alkoholowych. W naszym domu takie rozwiązanie również może się sprawdzić, choć nie tylko do robiącego wrażenie prezentowania naszej kolekcji ginów, whiskey, czy innych mocniejszych napojów.

FUTURYSTYKA
Kiedy posiadamy w kuchni nowoczesne meble na wymiar – możemy im nadać futurystycznej formy – właśnie poprzez zastosowanie szklanych półek z podświetleniem LED. Takie rozwiązanie jest ciekawe przede wszystkim pod względem wizualnym, tym bardziej, że oświetlenie LED daje nam niezwykle dużo możliwości. Może ono świecić na jeden kolor, ale możemy też zastosować diody RGB, których barwami można sterować za pomocą pilota. Możemy więc zależnie od nastroju, pory dnia, pory roku, czy od okoliczności dowolnie budować i konfigurować atmosferę w naszej kuchni. Czy znacie jakieś inne równie imponujące rozwiązanie?

MEBLE NA WYMIAR
Kiedy naszym celem jest ciekawa, ciesząca oko kuchnia na wymiar, a mamy zamiar zastosować w niej oświetlenie LED, wówczas warto zastanowić się nad tym, czy szklane półki (które będą podświetlane) mają znajdować się za drzwiczkami, czy mają to być półki zewnętrzne. Jeśli za drzwiczkami – pamiętajmy, że koniecznie muszą one być przeszklone! W innym przypadku cała myśl nie miałaby sensu. Warto zauważyć, że ciekawym posunięciem będzie zastosowanie w przeszkleniu drzwi szkła dymionego. W interesujący sposób rozproszy ono podświetlenie półki, a całość będzie wyglądała jeszcze bardziej niesamowicie i futurystycznie.


Przeszklone półki z podświetleniem LED to na prawdę ciekawe i efektowne rozwiązanie. Jak już zostało wspomniane wcześniej – świetnie prezentują się na nich rozmaite napoje alkoholowe, ale nie możemy się ograniczać tylko do takiego podejścia. Bo równie wyśmienicie będą tam wyglądały zioła, przyprawy, czy kieliszki. Wszystko zależy od nas samych – od naszej kreatywności i pomysłowości. Nie możemy się przecież ograniczać!

Kuchnia rustykalna


Kuchnia w stylu rustykalnym zyskuje sobie na rynku coraz to większą popularność. Jest to zapewne efekt ogólnych trendów powrotu do korzeni, tego co jest tradycyjne, a poprzez to stylowe i efektowne. A te właśnie cechy możemy przypisać właśnie projektowi kuchni rustykalnej. Ale co jeszcze więcej możemy, a nawet powinniśmy o niej powiedzieć?

STYL PROWINCJONALNY
Jeśli oglądając zdjęcia prezentujące wykonania kuchni rustykalnej przyszło Ci na myśl, że nawiązują one w znacznym stopniu do stylu wiejskiego, to oczywiście są to jak najbardziej trafne domysły. Taki właśnie cel mają owe projekty – wprowadzić do pomieszczenia nieco wiejskiej sielanki i przybliżyć jego bywalców do natury. Dlatego możemy tu spotkać zarówno naturalne drewno, jak i kamień, czy też kute żelazo. A wiele dodatków ma charakter ludowego rękodzieła.

MEBLE Z NATURALNEGO DREWNA
To co charakteryzuje kuchnię rustykalną to bez wątpienia barwy – meble wykonane są z drewna w swoich jak najbardziej naturalnych kolorach, a zwykle są to ciemne meble na wymiar. Blaty również mogą być wykonane w tym stylu (z drewna), jednak równie dobrze pasować tutaj będą blaty kamienne z granitu czy marmuru. Te ostatnie powinny również utrzymywać odpowiednią tonację barw, mogą być jaśniejsze niż same meble, jednak nie powinny od nich zupełnie odstawać. Głównie z tego względu, iż kuchnia rustykalna jest raczej koncepcją dość „ciemną”.

Warto jednak zauważyć, iż pewnym stonowaniem dla ciemnych mebli kuchennych może być nieco jaśniejsza podłoga, wykonana z drewna bądź kamieni, czy też kamienna lub ceglana ściana. Doskonale sprawdzi się tutaj kolor kremowy, mysioszary, a nawet złamana biel. Wszystko zależnie od dokładnej barwy mebli, dlatego całość należy projektować indywidualnie.

RĘKODZIEŁO LUDOWE W KUCHNI
Kuchnia rustykalna należy do tych projektów kuchni na wymiar, które doskonale czują się w towarzystwie rozmaitego rękodzieła o charakterze ludowym. I mamy tutaj duże pole do popisu, gdyż z jednej strony mogą to być rozmaitego rodzaju wyroby włókiennicze, serwetki, obrusy, ściereczki itp. Z drugiej zaś strony możemy mieć do czynienia ze zdobioną porcelaną, czy innymi ozdobami o charakterze wiejskim, jak np. drewniane rzeźby kur i kogutów, wiklinowe koszyki, sielankowe obrazy (również wykonane na płytkach, którymi wyłożona będzie ściana nad zlewem, kuchenką czy blatem roboczym). W ten trend wpisywać się będzie również kute żelazo, które znajdzie tutaj swoje miejsce zarówno jako elementy mebli (np. uchwyty do szafek i szuflad, zawiasy, okucia), jak i proste ozdoby pod postacią sztuki kowalskiej.

Należy jednak pamiętać, że wszelkie te ozdoby powinny być raczej proste, jeśli chodzi o kształt i kolorystykę, nie mogą być nazbyt fikuśne, gdyż byłoby to zupełnym zaprzeczeniem prostoty kuchni rustykalnej. A kute żelazo bezwzględnie powinno być czarne.

Jeśli należysz do osób, które lubują się w ciemnym drewnie, gustują w ciemnych meblach, klimatycznych, tradycyjnych, ale i pełnych elegancji pomieszczeniach to z całą pewnością kuchnia rustykalna do takich projektów należy.