Naścienne płytki kuchenne


Płytki naścienne w kuchni to bardzo ważna sprawa. Zwykle stosujemy je w pobliżu miejsc, w których przygotowujemy posiłki, a więc są one narażone na rozmaite czynności, bodźce i czynniki. Z jednej strony ściany takie są narażone na pryskanie i chlapanie (w tym też gorących płynów), osiadanie oparów, z drugiej strony na uderzenia (np. garnkami), a z jeszcze innej na wysokie temperatury (za które odpowiedzialna jest  oczywiście kuchenka). Dlate
go musimy je odpowiednio dobrać i utrzymywać w należytej czystości.

JAKIE SĄ RODZAJE PŁYTEK DO KUCHNI?

Owe podstawowe pytanie zadaje sobie zapewne wielu początkujących „remontierów”. Bo warto wiedzieć, że możemy rozróżnić wiele rozmaitych rodzajów płytek o różnych właściwościach. Do najczęściej stosowanych należą:
- płytki ceramiczne – odporne na wilgoć, niepalne, łatwe w utrzymaniu czystości;
- płytki bezfugowe (właściwie chodzi tu o sposób ich układania „na styk”) - ich cechą charakterystyczną jest to, że utworzona z nich powierzchnia jest jednolita, a więc łatwiej jest utrzymać je w czystości niż płytki z fugami;
- mozaika – bardzo efektowny sposób na ozdobienie ściany z małych elementów;
- kamień – bardzo kosztowna forma ozdabiania ścian przy pomocy granitu w formie płyt lub drobnej mozaiki, której zaletą jest odporność na wilgoć i tłuszcz oraz wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz niskie i wysokie temperatury.

STYL KUCHNI A STYL PŁYTEK
Sposobów na aranżację kuchni na wymiar jest wiele. Każdy z nich wymaga odrębnego podejścia, jeśli chodzi o dobór materiałów, kolorystyki, czy kształtów oraz wzorów. Zupełnie inne wykończenie zastosujemy w przypadku kuchni angielskiej, inne w przypadku rustykalnej, a jeszcze inne, jeśli chodzi o projekt kuchni prowansalskiej. Generalnie można powiedzieć, że płytki, jakie spotkamy w sklepach czy hurtowniach mogą być utrzymane w konwencji regionalnej, czy też ludowej, w konwencji tradycyjnej lub wreszcie w konwencji nowoczesnej bądź awangardowej.

Jeśli chodzi o kolorystykę – z góry warto zaznaczyć, że biel, czy generalnie jaśniejsze płytki – optycznie powiększą kuchnię. Sprawią, że wizualnie kuchnia będzie wydawała się bardziej obszerna. Ciemniejsze kolory, rzecz jasna, mogą mieć zupełnie odwrotny wpływ na wrażenia oglądającego. Warto przy tym zaznaczyć także, że za pomocą żywych czy jaskrawych kolorów możemy zaakcentować jakiś punkt czy też kształt, bądź ogólny charakter i klimat naszej kuchni.

Na koniec zastanówmy się nad doborem wielkości płytek. Jak zapewne zauważyliśmy – potrafią być różnorodnych rozmiarów – od małych, poprzez średnie, po wielkie. Te ostatnie mogą przytłoczyć mniejsze pomieszczenia, dlatego w takich pomieszczeniach raczej powinniśmy stosować płytki o mniejszych wymiarach. Te duże zostawmy również na sporych rozmiarów kuchnie.

Kiedy już mamy przemyślany projekt kuchni na wymiar, musimy powoli wziąć się za realizację planów remontowych. Kolejnym krokiem będzie obliczenie powierzchni, jaką potrzebujemy pokryć wspomnianymi płytkami. Ta ostatnia będzie zależała od tego, czy cała ściana ma być opłytkowana, czy jedynie jej widoczne powierzchnie. Tak czy inaczej pamiętajmy, że lepiej wziąć w zapasie nieco więcej płytek (mogą się przydać w przypadkach awaryjnych, czy w razie uszkodzeń), niż miałoby ich braknąć, bo naprawdę czymś bardzo przykrym może się okazać, kiedy w połowie remontu dowiemy się w sklepie, że danego wzoru już po prostu nie ma... i nie będzie.

Kuchnia jesienią


Dziś mamy 23 września, dzień powszechnie uznawany za początek astronomicznej jesieni. Jak więc przygotować się do tego, że wkrótce liście zaczną żółknąć, bądź się czerwienić, a następnie opadać na glebę, przysłaniając ją grubą płachtą...? W jaki sposób zaprowadzić tę jesień również w kuchni?

Posłużą nam do tego specjalne ozdoby i dekoracje, które w odpowiedni sposób przystroją naszą kuchnię na wymiar, sprawiając, że zapanuje w niej przyjemna i niepowtarzalna atmosfera. Co ważne – bardzo często te ozdoby będziemy w stanie wykonać samemu.

CZEGO NAM POTRZEBA?
Tak naprawdę potrzebujemy niewiele – bo niezbędne okaże się to, co daje nam jesień. Będą to więc kolorowe liście – w rozmaitych odcieniach kolorów: czerwonego, bordowego, żółtego, złotego, pomarańczowego, brązowego... Rzecz jasna możemy je pozbierać w pobliskim parku lub lesie. Podobnie będzie z innymi darami jesieni, czyli wszelkiej maści żołędziami i kasztanami, czy też szyszkami. Innym bardzo charakterystycznym elementem są dynie.

Oprócz typowych dla jesieni darów natury, przydadzą się nam jeszcze rozmaitego rodzaju pojemniki, w których umieścimy wszystkie te naturalne ozdoby. Wśród nich możemy znaleźć słoiki (takie, w jakich szykujemy na zimę przetwory), misy, szklanki, patery i inne (najlepiej szklane) gadżety. Dobrze sprawdzą się także drewniane kuferki.

Na koniec pozostaje nam już tylko odrobina inwencji twórczej, minimum wyczucia estetyki, ale chyba przede wszystkim chęci. A wszystko to okraszone dobrą zabawą.

NIE TYLKO DARY NATURY
Oczywiście kuchnia „ubrania” w jesień to nie tylko kasztany, żołędzie i kolorowe liście. Nasza kuchnia na wymiar może, a nawet wręcz powinna być przystrojona w inne ozdoby utrzymane w klimacie, estetyce czy kolorystyce tej pory roku. Będą to więc rozmaitego rodzaju zasłony do okien, obrusy, ściereczki, czy też fartuszek kucharski. Powinny tu dominować wzorzyste materiały (np. w kratę) w kolorach takich jak czerwień, brąz, czy brudny żółty.

Dodatkowo bardzo nastrojowym elementem wyposażenia jesiennej kuchni będą świeczki. Jednakże należy z nimi uważać, w otoczeniu dekoracji z suchych liści...

KOLORYSTYKA
Dobór odpowiedniej tonacji jesiennych kolorów powinien być podyktowany tym, jakie meble na wymiar w kuchni posiadamy. Chodzi o to, aby ciemnych mebli dodatkowo nie zaciemniać... ciemnymi dodatkami. Wówczas lepiej dobrać liście, dynie, obrusy itd. o nieco jaśniejszej tonacji. Tej obawy nie ma natomiast w przypadku jasnych mebli, wówczas doskonale wpasują się w nie rozmaite intensywniejsze tonacje.

Radując się pięknymi ozdobami wykonanymi z kasztanów, dyni, czy kolorowych liści, nie zapomnijmy, że jesienią jeszcze inne dary natury mogą dać nam wiele radości. Mowa tu przede wszystkim o jesiennym wysypie grzybów...! Ich zapach doskonale dopełni tego niezwykłego nastroju, który zapanuje w naszej kuchni...

Stylowe ozdoby na kuchenną ścianę


Choć kuchnia służy nam przede wszystkim do przygotowywania różnego rodzaju posiłków i napojów, to jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby pomieszczenie to urządzić stylowo i z duszą. Nawet wręcz nie powinniśmy o tym zapominać, że to jest tak samo ważna część naszego domu, jak chociażby salon. Dlatego i kuchnia musi mieć swój styl.

I swoje ozdoby na ścianach.

OBRAZY?
Najbardziej naturalną i najbardziej oczywistą ozdobą ściany są obrazy. Jednak w przypadku kuchni będą to raczej obrazy o odpowiedniej tematyce, a coraz częściej i o specyficznej stylistyce. W wielu rodzajach projektów – np. w kuchni angielskiej, czy kuchni prowansalskiej – dominują elementy nawiązujące do codziennego życia na prowincji, do życia na wsi. Są to więc najczęściej motywy zwierzęce, bądź roślinne. Wręcz koniecznym elementem jest tutaj tradycyjna drewniana rama – zależnie od projektu przygotowana z naturalnego ciemnego drewna, bądź dla odmiany pokryta jasną popielatą lub mysio-szarą farbą.

OBRAZY... TROCHĘ INACZEJ
Nieco bardziej nowatorskim sposobem ozdabiania kuchennych ścian, choć wciąż nawiązującym do prowincjonalnego życia, mogą być obrazy złożone nie tyle z płótna (płyty drewnianej, tektury itp.) z naniesionym nań malowidłem, co choćby z kuchennych przedmiotów. Łyżka czy widelec ulokowane w tradycyjnej ramie to rozwiązanie dość specyficzne i nietypowe, z całą pewnością kojarzące się z nowoczesnymi trendami w sztuce, lecz czy to od razu wyklucza je z możliwości realnego wykorzystania w naszym domu? Nie, wręcz przeciwnie.

Świetnie sprawdzą się tutaj również zawieszone, dodatkowo przyozdobione inne przedmioty – które bardziej kojarzą się nam z użytecznym narzędziem, aniżeli z dość oryginalną dekoracją. Mogą to być specjalnie przygotowane ceramiczne lub drewniane deski do krojenia, drewniane łyżki, tarki czy wszelkie inne kuchenne przybory, które nasuwa nam na myśl wyobraźnia.

RĘKODZIEŁO
Bardzo oryginalnym i nietypowym rozwiązaniem może być wykorzystanie na kuchennych ścianach rękodzieła. Wystarczy tylko pamiętać o zachowaniu odpowiedniej tematyki – oczywiście nie musi to być tylko i wyłącznie typowe życie na wsi, ale doskonale wkomponują się tutaj i inne tematy związane z kuchnią. Chociażby pożywienie (sery, produkty takie jak mleko, czy opakowania vintage z kaw, herbat itp.), bądź także winorośl, winogrono i wytwarzane z niego wino.

Takie rękodzieło może mieć rozmaitą postać. Mogą to być wykute i uformowane w stali (lub w podobnym materiale) „obrazy” trójwymiarowe – niekoniecznie zamknięte w ramie, bo nie stanowi ona tutaj najistotniejszego elementu ozdoby. Najważniejsze są namacalne kształty liści winogrona, czy butelki wina.

Innym pomysłem na ozdobienie ściany rękodziełem może być wykorzystanie pięknej ludowej ceramiki. Duże platery przyozdobione kwiecistymi (choć nie tylko takimi) motywami, mogą stanowić naprawdę doskonałą ozdobę i złamanie nudy kuchennej ściany.

Tak naprawdę pomysłów na ozdobienie kuchennej ściany może być wiele. Wszystko zależy od tego, jaki jest projekt naszej kuchni na wymiar. Tak czy inaczej nie powinniśmy się bać eksperymentów i próbowania nowych rozwiązań. Mogą one przysporzyć nam wiele zabawy, przy okazji czegoś nas ucząc, a w ostateczności dając nam... niesamowite, niepowtarzalne pomieszczenie, w którym będziemy przesiadywać z nieukrywaną chęcią.