Nowoczesne zlewy



Zlew w kuchni to pierwsza linia walki o utrzymanie porządku i czystości na terenie tego jakże ważnego w naszym życiu pomieszczenia. To właśnie w zlewie myjemy naczynia, płuczemy przed spożyciem czy obróbką warzywa i owoce, czyścimy zabrudzone ręce, czy to przed przystąpieniem do pracy, czy to w jej trakcie. To bardzo ważny punkt w naszym gastronomicznym życiu. Tak więc musimy zadbać o to, aby ów punkt spełniał jak najwyższe standardy, jeśli chodzi o jakość i funkcjonalność, tak byśmy byli w pełni zadowoleni z jego użytkowania. Tylko pytanie – jak stwierdzić przed zakupem, iż dany model zlewu spełni nasze mniej lub bardziej wyśrubowane wymagania?

No właśnie, z doświadczenia wiem, że każdy z nas ma nieco inne oczekiwania, jeśli chodzi o różne produkty kuchenne, w tym właśnie i zlewy. Generalnie jednak najczęściej należy znaleźć kompromis pomiędzy niską ceną a wysoką jakością. Im wyższa jakość wykonania, tym rzecz jasna lepiej, gdyż w ten oto sposób zwiększamy sobie m.in. komfort pracy, ale i wydłużamy trwałość produktu. Przejdźmy jednak do rzeczy.
Z reguły przyzwyczailiśmy się do kilku parametrów, jakimi operuje się przy zakupie zlewów. Podstawowym jest jego pojemność, czyli wymiary wzdłuż, wszerz oraz głębokość. Ale nie zapomnijmy, że ważny jest także materiał, z jakiego wykonany ma być zlew, a chodzi tu zarówno o kwestie użyteczne (czyli łatwość utrzymania zlewu w czystości, jego trwałość itp.), jak i względy estetyczne. Bo w końcu też ma się on wkomponować w całość mebli na wymiar. Wracając jednak do kwestii wymiarów – warto to dobrze sobie przemyśleć. Wielkość zlewu, ale i ilość zawartych w nim komór ma być wystarczająca, aby spełniać nasze oczekiwania. Ważne jest także odpowiednie dobranie baterii zasilającej zlew w wodę, gdyż jeśli zdecydujemy się na zbyt niską – wówczas może być problem z podstawieniem pod kran garnka, czy wiaderka. Dlatego, zależnie od tego, co planujemy robić w zlewie – czy ma on służyć do mycia naczyń i większych pojemników (które np. nie mieszczą się w zmywarce), czy ma on służyć jedynie do mycia rąk i płukania warzyw oraz owoców. Dobranie zbyt małego zlewu grozi późniejszym dyskomfortem, który będzie nam towarzyszył przez cały okres użytkowania zlewu. Czyli zapewne przez kilka dobrych lat...

Odłóżmy jednak na bok kwestie standardowych parametrów, takich jak wielkość komory, czy też ich ilość oraz materiał. Chciałbym mianowicie podjąć się jeszcze jednego tematu, jakim są dodatkowe funkcje, czy też możliwości nowoczesnego zlewu do kuchni na wymiar. Współcześni producenci prześcigają się w nowych pomysłach i rozwiązaniach, warto więc rozejrzeć się po rynku i dzięki temu mieć świadomość szerokich możliwości, jeśli chodzi o wybór. A jakich atrakcji możemy się spodziewać?

Bardzo ciekawym, ładnie się prezentującym, ale przede wszystkim użytecznym pomysłem, jest wkomponowanie w zlew kilku dodatkowych elementów, które możemy dowolnie montować lub demontować. Mogą to być na przykład specjalne kratki czy siatki służące do układania w nich warzyw i owoców, które następnie myjemy i pozostawiamy do obcieknięcia i wyschnięcia. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, które pozwala nam na uniknięcie zbędnego chlapania wodą po blacie, czy podłodze (w trakcie przenoszenia mokrych warzyw i owoców). Bardzo fajne jest jednocześnie zamontowanie specjalnego blatu czy też deski do krojenia, która idealnie komponuje się z komorą. Jest to o tyle wygodne, że dzięki temu pracujemy bezpośrednio nad zlewem, a więc możemy w szybki i bezproblemowy sposób zachować czystość powierzchni roboczej, bez potrzeby zbędnego poruszania się po kuchni.
Kolejną sprawą są wspomniane już wcześniej krany. Musimy je dobierać tak, aby nie sprawiały nam problemów w trakcie późniejszego użytkowania. Jakie to mogą być problemy? Zbyt nisko osadzony kran (np. w płytkim zlewie) uniemożliwi nam napełnienie wysokiego garnka wodą. Wówczas musimy się „bawić” za pomocą kubka, czy innych pojemników, które będziemy napełniać wodą i wylewać ją do garnka. Ale możemy też pomyśleć o jeszcze innym rozwiązaniu. Jest nim wyciągany kran na elastycznym wężu (czy to z tworzywa sztucznego czy to w metalowej obudowie), który możemy podnieść na pożądaną wysokość, czy skierować w określonym kierunku.

No i na koniec pozostawię jeszcze jedną ważną rzecz... jaką jest montaż. Należy do tego dobrać odpowiednią firmę, która w branży meblarskiej ma spore doświadczenie i może pochwalić się sprawnie i elegancko wykonanymi projektami kuchni na wymiar. Dlaczego? Bo byłem niestety świadkiem kilku niespecjalnie udanych produkcji, wykonanych przez pseudo-fachowców. Jeden znajomy pochwalił mi się raz, jak „precyzyjnie” wyciął mu dziurę pod zlew taki właśnie fachowiec. Oczywiście, jak się zapewne domyślacie, z precyzją miał on niewiele do czynienia, mebel został przez niego zniszczony, a szpara, jaka widniała między brzegiem zlewu a krawędzią otworu na ów zlew – wołała po prostu o pomstę do nieba. Drugim przykładem może być inny znajomy, który znalazł najtańszą na rynku firmę i... ta wycięła mu w zlewie otwór na kran nie po tej stronie co trzeba. I jak przyszło do montażu zlewu, okazało się, że kran ma być zamiast na przeciwległej krawędzi to na tej przylegającej do frontu mebli. Brzmi komicznie, ale uwierzcie – to było tragiczne. Szczególnie dla mojego znajomego, który mimo wszystko za cały projekt kuchni niemało zapłacił.

Ze względu na powyższe – bądźcie czujni przy kupowaniu zlewów, bo w końcu musicie znaleźć nie tylko najlepszy projekt, odpowiadający waszym oczekiwaniom, ale i ludzi, którzy zamontują go w sposób w pełni Cię satysfakcjonujący. Być może znacie jakieś inne ciekawe przypadki i wypadki przy montażu zlewów w meblach na wymiar? Może macie jakieś swoje spostrzeżenia i uwagi? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami z nami, bo w końcu każde nowe doświadczenie sprawia, że stajemy się bogatsi.