Kuchnia w stylu shabby chic


Na pojęcie „shabby chic” natknąłem się dość przypadkowo. Jednak już nieprzypadkowo piszę o kuchni wykonanej w takim stylu. Dlaczego? Bo myślę, że warto. Choć nie każdemu przypadnie do gustu – to jednak warto opowiedzieć szerszej publice o tych jakże niepowtarzalnych i jedynych w swoim rodzaju wnętrzach...

SHABBY CHIC... CZYLI CO?
Może na wstępie powiem nieco o samym pojęciu shabby chic (czyt. szabi szik), o co tak właściwie w nim chodzi. Określenie to odnosi się do takiej formy wystroju wnętrz, która wykorzystuje bądź to stare meble, bądź też meble specjalnie postarzane. W ten oto właśnie sposób uzyskuje się efekt, który sprawia, że pomieszczenie wygląda jakby pełne było antyków... jakby było nie z tej epoki. Choć uzyskuje się to również i przez inne dodatkowe zabiegi. Ale o tym dalej.

BAROKOWY PRZEPYCH
Szczerze powiedziawszy nie wiem, co w pierwszej kolejności zwróciło moją uwagę w pomieszczeniach typu shabby chic. Być może był to barokowy przepych, duża ilość ozdób i ozdobników wypełniających wnętrze. Być może była to jasność kolorów, którymi rozświetlone jest takie pomieszczenie. A może jakaś taka magiczna atmosfera... jak z „Alicji w Krainie Czarów”. Co by nie było jednak w pierwszej kolejności – każda z tych odpowiedzi ma sens.

STYLOWA KUCHNIA
A jak będzie się prezentować kuchnia na wymiar w stylu shabby chic? Będzie miała wszystkie wymienione powyżej cechy – będzie tu barokowy przepych, duża liczba rozmaitych ozdobników, w tym i kwiatów, kwietnych obrusów i jasnych firanek, będą tu jasne pastelowe barwy, ale przede wszystkim będą meble. Postarzane meble. Oczywiście mogą to być specjalnie wykonane meble na wymiar, które w odpowiedni sposób będą symulowały „starość”, ale o to właśnie chodzi, o zachowanie pewnego stylu. O udawanie starości... a w ten sposób wprowadzanie pewnego rodzaju magii do wnętrza.

W taki projekt kuchni wkomponuje się również bez wątpienia szeroka gama dodatków w stylu retro oraz w
stylu wiejskim. Tradycyjne porcelanowe pojemniki na składniki, metalowe wiaderka, haftowane obrusy i serwetki, drewniane łychy, wiklinowe kosze...

Czy zachwycił was styl shabby chic? A może przerasta was jego forma? Bez względu na to, jakie są wasze wrażenia na ten temat, myślę, że przyznacie iż warto było o tym wspomnieć.

Elegancki ciemny brąz


Ciemny brąz należy z całą pewnością do gamy kolorów eleganckich i można powiedzieć też – tradycyjnych. Dlatego osoby ceniące sobie te „wartości” powinny wziąć ów odcień pod uwagę. Ale nie jest to jedyna zaleta tego rozwiązania. Z całą pewnością znajdzie się ich więcej. I myślę, że znajdziecie je nie tylko w niniejszym artykule, ale i we własnych wyobraźniach.

ELEGANCJA PRZEDE WSZYSTKIM
Nie ulega chyba najmniejszym wątpliwościom fakt, iż kuchnia na wymiar wykończona w ciemnym brązie posiada przede wszystkim cechę elegancji. To jest bez wątpienia jedno z pierwszych wrażeń, jakie się odnosi, patrząc na takie wykonania. Jednakże jednocześnie jest to barwa wywołująca nie tylko dumę, ale i wewnętrzne, bardzo przyjemne ciepło. W takich pomieszczeniach nie można wręcz czuć się źle, to wydaje się niemożliwe... Wszak mają one w sobie magię przytulnej atmosfery, która ma niezwykle pozytywny wpływ na człowieka.

POWRÓT DO NATURY...
Z czym się jeszcze kojarzy brąz? Bez wątpienia z takimi kwestiami jak drzewa (barwa kory), czy ziemia lub nawet ziarna kawy, a więc ogólnie mówiąc z przyrodą. I takie też są meble na wymiar przyodziane w ów odcień – pełne naturalności, harmonii, równowagi i bardzo przyjemnego spokoju. Dającego poczucie bycia blisko swoich korzeni. To też buduje pewną przyjazną atmosferę, która odbierana jest pozytywnie przez ludzki organizm i doskonale wpływa na świetne samopoczucie.

Z CZYM KOMPONOWAĆ?
Plusem koloru brązowego jest to, że można do niego dopasować wiele odcieni i barw, ale najlepiej będą
prezentowały się te na zasadzie kontrastu – biel, barwa kremowa czy kolory popielate. Rozjaśnią one nieco pomieszczenie, stonują je poprzez podtrzymanie naturalnej równowagi, dzięki czemu podtrzymana zostanie również i ta cenna atmosfera, o której była mowa wcześniej.

Ponadto świetnie pasować do tej kompozycji będą dodatki wiklinowe, inne drewniane, czy też koloru czarnego, ale i szeroko pojęte retro. Sprawdzą się tutaj m.in. dodatki stylizowane na stare, dobre metalowe wiadra – np. zachowane w tym stylu doniczki na kwiaty lub zioła, które też będą mile widziane w takiej kuchni.

Podsumowując: o ciemnym brązie możemy powiedzieć, iż dobrze prezentuje się on w rozmaitych projektach, lecz za każdym razem sprawiając, iż taki projekt kuchni jest nam bliski: ciepły, przytulny, ale i pełen dumy. I chyba o to chodzi.

Kuchnia w stylu industrialnym

http://meble-kuchenne.pro/

Niektórzy nie lubią pomieszczeń sterylnych, cukierkowych i jasnych. Niektórzy lubią projekty kuchni przestrzennych i w pewnym sensie masywnych. Pomieszczeń nawiązujących do stylu technicznego, inżynieryjnego, przemysłowego... Krótko mówiąc, niektórzy uwielbiają kuchnie industrialne. I przyglądając się dobrym wykonaniom takich projektów – nie ma co się im dziwić.

KLIMAT I CHARAKTER

Trzeba przyznać, że kuchnie w stylu industrialnym, bez względu na to czy się jest ich fanem, czy też nie, mają w sobie ukrytą dużą moc, jeśli chodzi o tworzenie specyficznego klimatu. Oczywiście nie każdemu musi się on podobać, ale nikt nie może zaprzeczyć, że ową siłę wyczuwa się w powietrzu wypełniającym takie pomieszczenie. A cecha ta wynika m.in. ze specyfiki kuchni w tym stylu, wszak zwykle jest on wykorzystywany w mieszkaniach loftowych, gdzie oferowane są obszerne, wysokie pomieszczenia, których wykończenie nie przewiduje osłaniania takich elementów, jak chociażby podwieszany system klimatyzacyjny. Są one wręcz elementem wystroju pomieszczenia. Do tego należy doliczyć lampy, stylowo podobne do przemysłowych, zwisające z wysokiego sufitu na długich łańcuchach, a także ceglane ściany, które nie są co prawda elementami nieodłącznymi, ale z całą pewnością wpływającymi na ostateczną ocenę charakteru pomieszczenia.

Warto zauważyć, że użytkownicy kuchni industrialnej nie boją się trzymania rozmaitych kuchennych gadżetów na zewnątrz, nie chowając ich za zamkniętymi drzwiczkami szafek, lecz nierzadko mając je poukładane na otwartych półkach, czy właściwie regałach, bądź też po prostu wiszą one na odpowiednich wieszakach, prezentując się w całej okazałości wszystkim bywalcom kuchni. Dla jednych może to być nieporządek mijający się z estetyką, dla drugich natomiast inspirujący artystyczny „ład”. Rzecz gustu.

JAKIE MEBLE?
Na pytanie, jakie meble powinno się wykorzystać do wyposażenie wnętrza kuchni industrialnej, powinniśmy
sobie przede wszystkim odpowiedzieć, iż mają to być wykonania niestandardowe, nieszablonowe, nietypowe, a więc zapewne będą to meble na wymiar. Trudno wszak dobrać z dostępnych na rynku gotowców coś, co idealnie wpasuje się nie tylko w kształt, ale i charakter takiego pomieszczenia. Te meble same w sobie muszą mieć charakter i moc, muszą mieć pewien określony styl, który będzie współgrał z całą resztą kuchni.

Oczywiście ciężko mówić tu o jednym konkretnym rozwiązaniu, gdyż pomysłów może być wiele. Jedni łączą przestrzeń pomieszczenia loftowego z drewnianymi meblami, które mogłyby się dobrze komponować i w inne stylistycznie projekty, jednak wówczas „zaległości” te nadrabiają rozmaitymi industrialnymi gadżetami, drudzy natomiast starają się zachować przemysłowy charakter wyposażenia, stąd też decydują się na meble metaliczne, srebrzyste – w domyśle więc przemysłowe. A przynajmniej o takiej estetyce.

Bez wątpienia nie każdy jest miłośnikiem stylu industrialnego, nie każdy lubuje się w loftach. Zresztą, wbrew pozorom, często są to dość ekskluzywne rozwiązania. Ale, jak już zostało wspomniane we wstępie – mają one swoją moc przyciągania. Mają swój klimat. I niewątpliwy urok. Z tym, że: albo dostrzega się go od razu, albo nie dostrzega się go wcale. 

Kuchnia prowansalska


Czy w kuchni jest miejsce na chociażby odrobinę fantazji? Na szczyptę finezji? Na subtelną ociupinę magii? Myślę, że tak. Szczególnie jeśli mamy na myśli projekty kuchni w stylu prowansalskim. Bo choć wydają się one takie proste i delikatne, to zarazem mają w sobie coś więcej, niż tylko konkretny kształt i kolorystykę. Chociaż oczywiście wszystko może być kwestią indywidualnego odbioru. I osobistych wrażeń.
JASNO I DELIKATNIE
W moim odczuciu kuchnia w stylu prowansalskim w pierwszej kolejności zwraca uwagę widza na bogactwo światła zalewającego pomieszczenie oraz na subtelność i delikatność jego wyposażenia. Jednakże owej delikatności nie powinniśmy rozumieć, jako „słabości” umeblowania, to wciąż te same jak najbardziej trwałe materiały, jednak sposób ich wykończenia zdaje się sprawiać, że mają one w sobie jakąś magiczną lekkość. Zresztą całe pomieszczenie kuchni jest bez wątpienia „lekkie”. A delikatne, jasne barwy, zapraszają do wnętrza jeszcze więcej słońca, sprawiając, że naturalne światło króluje tutaj przez większą część dnia.

PROWINCJONALNY STROP
Wydaje mi się, że dość istotną (choć wcale nie nieodłączną) częścią kuchni prowansalskiej jest sposób
wykończenia sufitu. A konkretniej – o podwieszone pod nim, czy podtrzymujące go drewniane bale, przynoszące na myśl przede wszystkim wiejską chatkę. Czyżby zostały przywiezione tutaj prosto z Prowansji? Nikt o to właściciela mieszkania nie zapyta, bo i bez tego będzie niezwykle oczarowany kuchnią, która zapiera dech w piersi, a jednocześnie zdaje się przenosić człowieka w zupełnie inny świat. Ale o to właśnie tutaj chodzi. O zupełnie inny świat.


DODATKI

Całość kompozycji musi być, rzecz jasna, dopełniona odpowiednimi dodatkami. W przypadku Prowansji nie może zabraknąć lawendy, która od horyzontu po horyzont porasta doliny tej francuskiej krainy. Oczywiście w naszej kuchni wystarczy tylko jeden bukiet, jako miły, wonny prowansalski akcent przyozdabiający przestrzeń. Ponadto swoje miejsce powinny odnaleźć tutaj wszelkie dekoracje korespondujące ze stylem wiejskim, nadające całości odpowiedniego klimat i odrobinkę sentymentalnego nastroju.

Oczywiście sposobów na uzyskanie pomieszczenia kuchennego, które możemy określić jako kuchnia prowansalska, jest wiele. Każdy, który daje zamierzony efekt, możemy uznać za dobry. Ważne jest tylko to, aby całość utrzymana była w pewnej konwencji... którą można uznać za delikatną, lekką i subtelną. W pewnym sensie magiczną.