Osoby, które szukają projektów kuchni łączących w sobie nowoczesność z elementami tradycji, powinny swój wzrok skierować ku takim aranżacjom, jak kuchnia angielska. Rozwiązanie to charakteryzuje się właśnie tym, że łączy ono w sobie postęp i rozwój z zamiłowaniem do wzornictwa i form historycznych. I czyni to w sposób harmonijny,
doskonale spasowany, wręcz perfekcyjny!
CECHY KUCHNI ANGIELSKIEJ
Na początku powiedzmy może o kilku podstawowych cechach, jakie nosi w sobie ten sposób projektowania wnętrza. Wspomnieliśmy już o nowoczesności połączonej z tradycjami. Wspomnijmy więc również o niewątpliwej elegancji, czy nawet wytworności, która spotyka się tutaj z ciepłem i przytulnością. A wszystko za sprawą tego, iż tak zaprojektowane pomieszczenie łączy w sobie teoretycznie dwie sprzeczne cechy: minimalizm z dekoracjami i inspiracjami w stylu shabby chic lub vintage.
A jaka kolorystyka najczęściej wypełnia projekty kuchni w stylu angielskim? Rozbielona zieleń oraz błękit, a także sama biel, beż, czy wanilia. Do tego należy dorzucić dodatki w intensywniejszych odcieniach, np. mocne bordo, ciemny niebieski lub przyciemniona zieleń. Kolory te często odnajdą się we wzorach, które tutaj bez wątpienia zawitają: kwiatki, paski oraz krata i szachownica.
Podejście do kuchni angielskiej powinno być indywidualne dla każdego pomieszczenia (i oczywiście... człowieka!), stąd też nie można posiłkować się gotowymi meblami. Najlepiej spisze się tutaj kuchnia na wymiar. Pytanie: lecz jak wykonana? Otóż odpowiedź brzmi: z bogactwem (lecz nie przesytem!) rzeźbień oraz rozmaitych ozdobnych detali, szczególnie jeśli chodzi o front mebli. Nie powinno zabraknąć tutaj i przeszkleń, choćby z dymionego szkła.
Dobrym wyborem może być również wybór szykownych, bogato zdobionych złotem (niekoniecznie prawdziwym) krzeseł, które nadadzą pomieszczeniu wręcz dumnego, szlacheckiego stylu. Co bez wątpienia dość łatwo kojarzy się właśnie z królewską Wielką Brytanią.
ANGIELSKIE DODATKI
Na koniec pozostaje jeszcze kwestia wykończenia pomieszczenia. Czego nie powinno zabraknąć w angielskiej kuchni? Wiadomo – oprócz nowoczesnego sprzętu AGD – również pewnych ozdób. Tutaj wachlarz propozycji jest dość szeroki, bo możemy wspomnieć zarówno o obrazach w pięknych ramach, przy czym dobrze by było, aby obrazy prezentowały sielskie scenki, jak i o nieco bardziej użytecznych „ozdobach”, czyli o słoikach z przetworami ustawionymi na otwartych półkach. Kwieciste lub kraciaste obrusy, serwetki i ściereczki, duży zegar, wazon z kwiatami... Dobrze prezentować się będą również drewniane listwy pod sufitem. Należy jednak pamiętać, aby nie przytłoczyć pomieszczenia nadmiarem dodatków, stąd też należy uważać, aby owe detale były skomponowane w maksymalnie dwóch barwach.
Dobrze wykonany projekt kuchni angielskiej to pełna satysfakcja domowników. W takim pomieszczeniu mogą czuć się naprawdę dobrze, wręcz dumnie. A już na pewno optymistycznie, bo takie właśnie wrażenia wywołuje ten styl – optymizm... wywołany chyba poczuciem szlachectwa i wyjątkowości. Ale to dobrze, bo trzeba być wyjątkowym!
Bardzo mi się podoba taki pomysł na kuchnie :) pdoobne meble znalazłam na stronie Max Kuchnie i już właściwie jesteśmy zdecydowani. Zastanawiam się jescze tylko nad taką tablicą - bardzo mi się to podoba, ale pisanie kredą w miejscu z jedzeniem pewnie tez ma swoje minusy...
OdpowiedzUsuńJako podróżniczka mogę powiedzieć, że w Anglii jest coraz mniej takich tradycyjnych angielskich kuchni, zresztą to zapewne zasługa coraz to większej ilości emigrantów. Jednak samo wykonanie kuchni i cały ten blog są według mnie na piątkę ;) zapraszam też do mnie :) http://lubie-podroze.blogspot.com/
UsuńOliwio, wystarczy odpowiednio przemyśleć umieszczenie takiej tablicy i nie ma żadnego problemu :)
OdpowiedzUsuń;) zadecydowaliśmy, że zamontujemy w części jadalnej. Będzie miejsce na domowe menu!
OdpowiedzUsuńMyślę, że biały kolor kuchni może być małym błędem ze względu na to, że na białym wszystko widać...
OdpowiedzUsuńCo prawda prezentuje się to naprawdę fajnie, ale jak przyjdzie do sprzątania to może być nieciekawie :D