Kuchnia rustykalna


Kuchnia w stylu rustykalnym zyskuje sobie na rynku coraz to większą popularność. Jest to zapewne efekt ogólnych trendów powrotu do korzeni, tego co jest tradycyjne, a poprzez to stylowe i efektowne. A te właśnie cechy możemy przypisać właśnie projektowi kuchni rustykalnej. Ale co jeszcze więcej możemy, a nawet powinniśmy o niej powiedzieć?

STYL PROWINCJONALNY
Jeśli oglądając zdjęcia prezentujące wykonania kuchni rustykalnej przyszło Ci na myśl, że nawiązują one w znacznym stopniu do stylu wiejskiego, to oczywiście są to jak najbardziej trafne domysły. Taki właśnie cel mają owe projekty – wprowadzić do pomieszczenia nieco wiejskiej sielanki i przybliżyć jego bywalców do natury. Dlatego możemy tu spotkać zarówno naturalne drewno, jak i kamień, czy też kute żelazo. A wiele dodatków ma charakter ludowego rękodzieła.

MEBLE Z NATURALNEGO DREWNA
To co charakteryzuje kuchnię rustykalną to bez wątpienia barwy – meble wykonane są z drewna w swoich jak najbardziej naturalnych kolorach, a zwykle są to ciemne meble na wymiar. Blaty również mogą być wykonane w tym stylu (z drewna), jednak równie dobrze pasować tutaj będą blaty kamienne z granitu czy marmuru. Te ostatnie powinny również utrzymywać odpowiednią tonację barw, mogą być jaśniejsze niż same meble, jednak nie powinny od nich zupełnie odstawać. Głównie z tego względu, iż kuchnia rustykalna jest raczej koncepcją dość „ciemną”.

Warto jednak zauważyć, iż pewnym stonowaniem dla ciemnych mebli kuchennych może być nieco jaśniejsza podłoga, wykonana z drewna bądź kamieni, czy też kamienna lub ceglana ściana. Doskonale sprawdzi się tutaj kolor kremowy, mysioszary, a nawet złamana biel. Wszystko zależnie od dokładnej barwy mebli, dlatego całość należy projektować indywidualnie.

RĘKODZIEŁO LUDOWE W KUCHNI
Kuchnia rustykalna należy do tych projektów kuchni na wymiar, które doskonale czują się w towarzystwie rozmaitego rękodzieła o charakterze ludowym. I mamy tutaj duże pole do popisu, gdyż z jednej strony mogą to być rozmaitego rodzaju wyroby włókiennicze, serwetki, obrusy, ściereczki itp. Z drugiej zaś strony możemy mieć do czynienia ze zdobioną porcelaną, czy innymi ozdobami o charakterze wiejskim, jak np. drewniane rzeźby kur i kogutów, wiklinowe koszyki, sielankowe obrazy (również wykonane na płytkach, którymi wyłożona będzie ściana nad zlewem, kuchenką czy blatem roboczym). W ten trend wpisywać się będzie również kute żelazo, które znajdzie tutaj swoje miejsce zarówno jako elementy mebli (np. uchwyty do szafek i szuflad, zawiasy, okucia), jak i proste ozdoby pod postacią sztuki kowalskiej.

Należy jednak pamiętać, że wszelkie te ozdoby powinny być raczej proste, jeśli chodzi o kształt i kolorystykę, nie mogą być nazbyt fikuśne, gdyż byłoby to zupełnym zaprzeczeniem prostoty kuchni rustykalnej. A kute żelazo bezwzględnie powinno być czarne.

Jeśli należysz do osób, które lubują się w ciemnym drewnie, gustują w ciemnych meblach, klimatycznych, tradycyjnych, ale i pełnych elegancji pomieszczeniach to z całą pewnością kuchnia rustykalna do takich projektów należy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz