Ergonomiczna zabudowa kuchni


zabudowa_kuchni 

Zabudowa mebli do kuchni powinna być dobrze przemyślana, ponieważ to od jej ułożenia będzie zależała późniejsza wygoda i funkcjonalność wykonywanych czynności.

Oczywiście nie bez znaczenia są względy estetyczne, jednak sam wygląd to za mało by mówić o dobrze zaprojektowanej kuchni. Jaki zatem powinien być ergonomiczny układ szafek i sprzętów kuchennych?

 


Ergonomiczna zabudowa kuchni

Zabudowa jednorzędowa

Wykonując projekt kuchni w miarę możliwości technicznych pomieszczenia takich jak miejsce, 
w którym znajduje się odpływ, doprowadzenie wody i gazu zawsze staramy się przekonać klienta do takiego ustawienia sprzętów kuchennych, które odzwierciedla kolejność w jakiej wykonujemy czynności w kuchni.
zabudowa_małej_kuchni
Ciąg szafek kuchennych w jednorzędowych zabudowach powinna rozpoczynać lodówka, ponieważ to z niej wyjmujemy większość produktów do gotowania. Następny element zabudowy to blat roboczy, na którym przygotowujemy żywność do opłukania i mycia przed przystąpieniem do dalszych czynności, zlewozmywak i znów blat roboczy, na którym pracujemy i rozdrabniamy żywność przed gotowaniem, następna jest kuchenka, czyli ostatni element naszej kuchennej układanki. Pewnie zastanawiają się państwo gdzie umieścimy piekarnik, istnieją dwie możliwości tradycyjnie pod płytą do gotowania, lub tuż za nią na blacie.

 Zabudowa w kształcie litery U

zabudowa_kuchni_z_wyspą
Układ wszystkich sprzętów i szafek pozostaje bez zmian, w takim typie zabudowy istnieje możliwość umieszczenia kuchenki, lub zlewozmywaka w miejscu narożnej szafki co jest dużą oszczędnością powierzchni roboczej. Czasem zdarza się, że ze względu na rozmieszczenie drzwi i okna w kuchni nie można umieścić lodówki jako sprzętu rozpoczynającego ciąg szafek kuchennych. Wówczas staramy się znaleźć dla niej optymalne miejsce, tak by nie zasłaniała światła i nie utrudniała wejścia do kuchni. W aranżacji ze zdjęcia możemy uzyskać większą ergonomię zamieniając miejscami zlewozmywak z kuchenką.

Kuchnia w kształcie litery G

Rozmieszczenie wszystkich sprzętów pozostaje bez zmian, a zabudowa powiększa się  o wyspę kuchenną, która może być obudowana szafkami, eleganckim barkiem od strony salonu, lub możemy umieścić w niej zlewozmywak, lub płytę do gotowania. W takim układzie kuchni najlepiej jest jeśli wyspa znajduje się na przeciwko zlewozmywaka lub kuchenki i zamiennie możemy montować te dwa elementy w wyspie kuchennej.

Inne możliwości ergonomicznej zabudowy kuchni

zabudowa_dużej_kuchni 
 Zabudowa kuchni dużych metrażem otwiera przed nami wiele możliwości, których nie można było zastosować na mniejszych powierzchniach. Zabudowa dwurzędowa jest stosowana wówczas jeśli po rozmieszczeniu dolnych szafek kuchennych odległość między nimi nie jest mniejsza niż 1 m, ponieważ ergonomiczna zabudowa to również możliwość swobodnego poruszania się pomiędzy szafkami na przeciwległych ścianach, wówczas podobnie jak w układzie odwzorowującym literę G zlewozmywak możemy umieścić na przeciw kuchenki, a lodówkę tuż przed nim poprzedzoną blatem roboczym.
Na dużej przestrzeni zwiększa się również długość blatu roboczego pomiędzy poszczególnymi sprzętami dzięki czemu uzyskujemy wygodniejszą przestrzeń do pracy.

Funkcjonalna zabudowa kuchni to również...

Funkcjonalność w kuchni to również  dobra organizacja miejsca do przechowywania i łatwość utrzymania w  czystości. Na otwartych przestrzeniach należy zwrócić uwagę na miejsce, w którym umieścimy zlewozmywak, ponieważ 
w naszej kulturze to on w znacznym stopniu określa czy kuchnia jest posprzątana czy też panuje 
w niej bałagan.
Zawsze w kuchni otwartej na salon proponujemy klientom montaż zlewu w takim miejscu by nie był bezpośrednio widoczny z salonu. Wówczas w ukryciu zlewozmywaka bardzo pomocna okazuje się wyspa kuchenna, ozdobny barek, nieco wysunięta lodówka, bądź ażurowa ścianka. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz