Kuchnia prowansalska - jak zaaranżować niezwykłe wnętrze


Wnętrza w stylu prowansalskim są jakby oderwane od rzeczywistości, romantyczne i spokojne. To idealna aranżacja dla marzycieli i osób żyjących w ciągłym biegu, ponieważ nigdzie nie można tak dobrze odpocząć jak w kuchni w stylu prowansalskim. Dzięki wykorzystaniu naturalnych materiałów, jasnych, stonowanych barw i wszechobecnych żywych roślin pragniemy by czas zatrzymał się choć na chwilę, by móc się delektować harmonią  i sielskim spokojem jak najdłużej.

 

 

Jak zaaranżować kuchnię w stylu prowansalskim

 

  Aranżacja kuchni prowansalskiej nie należy do łatwych, ponieważ granica pomiędzy harmonijnym stylem Prowansji, a kiczem jest bardzo cienka i łatwo ją przekroczyć.
Projektując wnętrze w tym stylu przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na materiały, które w większości są naturalne.
Meble kuchenne w stylu prowansalskim koniecznie powinny być wykonane z drewna, jednak dopuszczalne jest nadanie im pastelowych barw: błękitów, miętowej  zieleni, bieli i szarości. Kolorem, który możemy wprowadzić w postaci kontrastującego akcentu jest bordo, czerń i barwa naturalnego drewna. Pamiętajmy, że zieleń występuje  w każdej kuchni prowansalskiej, ponieważ wnętrza utrzymane w tym klimacie są przyozdobione dużą ilością roślin, kwiatów doniczkowych, ciętych i ziół, których zapach unosi się w całym domu.


  Podłogi i ściana ponad blatem w kuchni prowansalskiej 

 


 Podłoga i ściana ponad blatem w kuchni prowansalskiej są najczęściej wyłożone kamieniem naturalnym, lub kafelkami, przywołującymi wykonaniem i wzornictwem te, które widujemy na starych francuskich filmach. Dzięki połączeniu kamienia z naturalnym drewnem i przepięknie frezowanym frontom szafek
kuchennych przebywając w kuchni prowansalskiej mamy wrażenie jakbyśmy się przenieśli w czasie i wcale nie chcemy wracać do wszechobecnej nowoczesności.  Kamień i kafelki we wnętrzach tak urządzonych mogą również występować jako obudowa pięknego okapu kominowego, lub imitacji bądź też prawdziwej kuchni węglowej.  Barwa ścian w kuchniach prowansalskich jest najczęściej jasna, ponieważ liczne ozdobne porcelanowe i ceramiczne wiszące talerze najlepiej prezentują się na gładkim tle. Kafelki, oraz kamień na ścianach i podłodze również ograniczają się do prostych jednokolorowych tradycyjnych płytek, odrobinę fantazji można wprowadzić przyklejając wybrany wzór w dwóch różnych kolorach, choć i tak w większości prowansalskich kuchni płytki układane są w popularną szachownicę bądź jodełkę.


  Współczesna zabudowa w stylu prowansalskim 

 

Współczesna kuchnia w stylu prowansalskim różni się nieco od swoich poprzedniczek, ale nadal pozostaje, urokliwa, sielska i niebywale harmonijna. Współczesne meble prowansalskie są również wykonane z drewna, pomalowanego na biało, podłoga jest z pięknych ciemnych desek, lub połyskującego gresu szkliwionego w kolorze czarnym, białym, lub kombinacji  obu tych barw. Współczesny blat roboczy w stylu prowansalskim to czarny granit, marmur, lub ich imitacja.

Fronty kuchenne w stylu prowansalskim

Fronty kuchenne w stylu prowansalskim są pięknie frezowane i dodatkowo ozdobione uchwytami w ciemnej kontrastującej barwie, uroku dodają im wymyślne odkryte półeczki, na których stoją ozdobne talerze, zioła w doniczkach i różne bibeloty. Całość wygląda uroczo i oryginalnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz