Kuchnia prowansalska


Czy w kuchni jest miejsce na chociażby odrobinę fantazji? Na szczyptę finezji? Na subtelną ociupinę magii? Myślę, że tak. Szczególnie jeśli mamy na myśli projekty kuchni w stylu prowansalskim. Bo choć wydają się one takie proste i delikatne, to zarazem mają w sobie coś więcej, niż tylko konkretny kształt i kolorystykę. Chociaż oczywiście wszystko może być kwestią indywidualnego odbioru. I osobistych wrażeń.
JASNO I DELIKATNIE
W moim odczuciu kuchnia w stylu prowansalskim w pierwszej kolejności zwraca uwagę widza na bogactwo światła zalewającego pomieszczenie oraz na subtelność i delikatność jego wyposażenia. Jednakże owej delikatności nie powinniśmy rozumieć, jako „słabości” umeblowania, to wciąż te same jak najbardziej trwałe materiały, jednak sposób ich wykończenia zdaje się sprawiać, że mają one w sobie jakąś magiczną lekkość. Zresztą całe pomieszczenie kuchni jest bez wątpienia „lekkie”. A delikatne, jasne barwy, zapraszają do wnętrza jeszcze więcej słońca, sprawiając, że naturalne światło króluje tutaj przez większą część dnia.

PROWINCJONALNY STROP
Wydaje mi się, że dość istotną (choć wcale nie nieodłączną) częścią kuchni prowansalskiej jest sposób
wykończenia sufitu. A konkretniej – o podwieszone pod nim, czy podtrzymujące go drewniane bale, przynoszące na myśl przede wszystkim wiejską chatkę. Czyżby zostały przywiezione tutaj prosto z Prowansji? Nikt o to właściciela mieszkania nie zapyta, bo i bez tego będzie niezwykle oczarowany kuchnią, która zapiera dech w piersi, a jednocześnie zdaje się przenosić człowieka w zupełnie inny świat. Ale o to właśnie tutaj chodzi. O zupełnie inny świat.


DODATKI

Całość kompozycji musi być, rzecz jasna, dopełniona odpowiednimi dodatkami. W przypadku Prowansji nie może zabraknąć lawendy, która od horyzontu po horyzont porasta doliny tej francuskiej krainy. Oczywiście w naszej kuchni wystarczy tylko jeden bukiet, jako miły, wonny prowansalski akcent przyozdabiający przestrzeń. Ponadto swoje miejsce powinny odnaleźć tutaj wszelkie dekoracje korespondujące ze stylem wiejskim, nadające całości odpowiedniego klimat i odrobinkę sentymentalnego nastroju.

Oczywiście sposobów na uzyskanie pomieszczenia kuchennego, które możemy określić jako kuchnia prowansalska, jest wiele. Każdy, który daje zamierzony efekt, możemy uznać za dobry. Ważne jest tylko to, aby całość utrzymana była w pewnej konwencji... którą można uznać za delikatną, lekką i subtelną. W pewnym sensie magiczną.

3 komentarze:

  1. Sam pomysł ciekawy, aczkolwiek nie do każdego przemawiają takie wnętrza, sam raczej wolałbym pójść bardziej w minimalizm.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Adrian, wszystko to kwestia gustu :) jednak co rozumiesz pod pojęciem "minimalizm"? Proste nowoczesne projekty, czy coś innego?

      Usuń
  2. A mi się podoba tylko ta aranżacja z pierwszego zdjęcia. Tzn. taką kuchnię mogłabym mieć, bo te pozostałe też są ładne, ale coś w nich mi nie odpowiada. Ja też wolę raczej proste, bardziej nowoczesne projekty. Do tego jakiś kuchenne akcesoria, ale takie, których sie faktycznie używa, a nie jako ozdoby. Kuchnia musi być przede wszystkim praktycza i łatwa w utrzymaniu czystości i porzadku.

    OdpowiedzUsuń