Fioletowa kuchnia

Fiolet ma dość bogatą symbolikę. Uznawany jest m.in. za barwę magii, czyli czegoś mistycznego, metafizycznego, jest to też symbol pasji, ale i jednocześnie czegoś znacznie bardziej namacalnego – luksusu. Mówi się również, że jest to kolor określający władzę, wręcz stan królewski, a nawet suwerenność. Bez względu jednak na określenia, jakich używa się przy opisywaniu tej barwy, najważniejsze są odczucia, jakie ona wywołuje. Odczucia szlacheckiej dumy i stylu.

A jak będzie się prezentowała kuchnia na wymiar przybrana w taki właśnie kolor? No cóż, przyjrzyjmy się temu bliżej...

FIOLET, STAL I SZKŁO
Fiolet bez wątpienia będzie pasował do nowoczesnych wykonań kuchni, gdzie zastosowanie mają gładkie, płaskie, wypolerowane powierzchnie (tak jak ma to miejsce w przypadku kuchni industrialnych). Będzie się tutaj doskonale komponował z chłodną stalą, która może znaleźć w takim projekcie zastosowanie jako wykończenie niektórych elementów mebli (np. uchwyty do szuflad lub szafek), czy wyposażenia (kuchenki, zmywarki, zlewy itp.). Ale stal może być również blatem...

Innym materiałem, który doskonale wkomponuje się w taki projekt kuchni jest szkło. Może mieć ono różne zastosowanie – zarówno jako półki wewnątrz mebli (będzie to doskonałe zestawienie z odpowiednim oświetleniem LED) lub jako wiszące półki na ścianach, ale i także jako blaty – czy to do stołów, czy do samych mebli. Oczywiście nie zapominajmy, że hartowane szkło stosowane przy produkcji mebli na wymiar do kuchni niekoniecznie musi być bezbarwne. Tutaj mamy dość bogate możliwości, jeśli chodzi o barwienie takiego blatu.

FIOLET, CZERŃ I BIEL
Oprócz zestawienia fioletu z różnymi materiałami, warto pomyśleć o „domieszkach” innych kolorów. Tutaj możemy iść w dwie strony – wersji rozjaśniającej i wyciemniającej. Czyli w kierunku bieli i czerni.

W przypadku bieli warto wspomnieć, że to fiolet jest zwykle stosowany jako dodatek do tej barwy. Ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by było na odwrót. Białe ściany, czy niektóre elementy mebli wykonane w bieli (blaty, drzwiczki szafek czy szuflad) mogą być dobrym rozjaśniaczem pomieszczenia, szczególnie jeśli meble wykonane są w ciemnym lub bardzo ciemnym fiolecie. Warto również zwrócić uwagę, iż wszelkie dodatki, jak stół, krzesła czy wszelkie inne elementy wystroju, mogą był połączeniem tych dwóch barw. Choć dobrze wkomponują się tu również dodatki czarne...
...a czerń ta może być też elementem mebli. Połączenie czerni i fioletu w projekcie mebli to dobry wybór dla osób, które nie boją się ciemniejszych kuchni. Dobrze by było jednak, aby w takim przypadku kuchnia była pomieszczeniem dość obszernym, gdyż zastosowanie tej opcji w niewielkiej przestrzeni może wywołać odczucia klaustrofobiczne. A tego byśmy chyba nie chcieli?

GRA ŚWIATŁEM
Wykonanie kuchni na wymiar z dominującym kolorem fioletowym daje bogate możliwości operowania światłem. W ten sposób możemy wedle swojego uznania i nastroju budować odpowiedni nastrój w pomieszczeniu kuchennym. Właściwe rozmieszczenie punktów świetlnych nie tylko tych bardzo jasnych, punktowych, które doświetlają naszą powierzchnię roboczą, ale przede wszystkim wszelkich innych świateł dodatkowych (jak chociażby przypodłogowych – w dolnej części mebli, czy też w ich górnej części) może wprowadzić do kuchni odrobinę magii, tajemniczości, klimatu osnutego półmrokiem, sprawiając w ten sposób u widza niezwykłe odczucia. Jest to więc bez wątpienia rozwiązanie dla ludzi o wrażliwych i czułych duszach. Dla ludzi dumnych i szlachetnych. Jest to projekt dla ludzi lubiących klimatyczne wnętrza.

Oczywiście to wszystko, o czym pisaliśmy powyżej, to jedynie ogólny zarys i propozycje wobec tego, co może zrodzić się w Twojej głowie. Kolor fioletowy daje dużo możliwości, szczególnie jeśli połączymy go z rozmaitymi nowoczesnymi materiałami, jak i innymi barwami. Wystarczy tylko uruchomić własną nieograniczoną wyobraźnię...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz