Naścienne płytki kuchenne


Płytki naścienne w kuchni to bardzo ważna sprawa. Zwykle stosujemy je w pobliżu miejsc, w których przygotowujemy posiłki, a więc są one narażone na rozmaite czynności, bodźce i czynniki. Z jednej strony ściany takie są narażone na pryskanie i chlapanie (w tym też gorących płynów), osiadanie oparów, z drugiej strony na uderzenia (np. garnkami), a z jeszcze innej na wysokie temperatury (za które odpowiedzialna jest  oczywiście kuchenka). Dlate
go musimy je odpowiednio dobrać i utrzymywać w należytej czystości.

JAKIE SĄ RODZAJE PŁYTEK DO KUCHNI?

Owe podstawowe pytanie zadaje sobie zapewne wielu początkujących „remontierów”. Bo warto wiedzieć, że możemy rozróżnić wiele rozmaitych rodzajów płytek o różnych właściwościach. Do najczęściej stosowanych należą:
- płytki ceramiczne – odporne na wilgoć, niepalne, łatwe w utrzymaniu czystości;
- płytki bezfugowe (właściwie chodzi tu o sposób ich układania „na styk”) - ich cechą charakterystyczną jest to, że utworzona z nich powierzchnia jest jednolita, a więc łatwiej jest utrzymać je w czystości niż płytki z fugami;
- mozaika – bardzo efektowny sposób na ozdobienie ściany z małych elementów;
- kamień – bardzo kosztowna forma ozdabiania ścian przy pomocy granitu w formie płyt lub drobnej mozaiki, której zaletą jest odporność na wilgoć i tłuszcz oraz wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz niskie i wysokie temperatury.

STYL KUCHNI A STYL PŁYTEK
Sposobów na aranżację kuchni na wymiar jest wiele. Każdy z nich wymaga odrębnego podejścia, jeśli chodzi o dobór materiałów, kolorystyki, czy kształtów oraz wzorów. Zupełnie inne wykończenie zastosujemy w przypadku kuchni angielskiej, inne w przypadku rustykalnej, a jeszcze inne, jeśli chodzi o projekt kuchni prowansalskiej. Generalnie można powiedzieć, że płytki, jakie spotkamy w sklepach czy hurtowniach mogą być utrzymane w konwencji regionalnej, czy też ludowej, w konwencji tradycyjnej lub wreszcie w konwencji nowoczesnej bądź awangardowej.

Jeśli chodzi o kolorystykę – z góry warto zaznaczyć, że biel, czy generalnie jaśniejsze płytki – optycznie powiększą kuchnię. Sprawią, że wizualnie kuchnia będzie wydawała się bardziej obszerna. Ciemniejsze kolory, rzecz jasna, mogą mieć zupełnie odwrotny wpływ na wrażenia oglądającego. Warto przy tym zaznaczyć także, że za pomocą żywych czy jaskrawych kolorów możemy zaakcentować jakiś punkt czy też kształt, bądź ogólny charakter i klimat naszej kuchni.

Na koniec zastanówmy się nad doborem wielkości płytek. Jak zapewne zauważyliśmy – potrafią być różnorodnych rozmiarów – od małych, poprzez średnie, po wielkie. Te ostatnie mogą przytłoczyć mniejsze pomieszczenia, dlatego w takich pomieszczeniach raczej powinniśmy stosować płytki o mniejszych wymiarach. Te duże zostawmy również na sporych rozmiarów kuchnie.

Kiedy już mamy przemyślany projekt kuchni na wymiar, musimy powoli wziąć się za realizację planów remontowych. Kolejnym krokiem będzie obliczenie powierzchni, jaką potrzebujemy pokryć wspomnianymi płytkami. Ta ostatnia będzie zależała od tego, czy cała ściana ma być opłytkowana, czy jedynie jej widoczne powierzchnie. Tak czy inaczej pamiętajmy, że lepiej wziąć w zapasie nieco więcej płytek (mogą się przydać w przypadkach awaryjnych, czy w razie uszkodzeń), niż miałoby ich braknąć, bo naprawdę czymś bardzo przykrym może się okazać, kiedy w połowie remontu dowiemy się w sklepie, że danego wzoru już po prostu nie ma... i nie będzie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz