Meble i dodatki w stylu shabby chic - jak samodzielnie stylizować meble, śicany i podłogę.
meble na zamówienie
jadalnia w stylu shabby chic

Nowoczesne, chłodne wnętrza są hitem ostatnich lat, nie wszyscy jednak dobrze się czują w loftowej aranżacji, która choć piękna nie spełnia oczekiwań estetycznych niepoprawnych romantyków. Do wyboru mamy kilka innych możliwości, styl rustykalny, wiejski, klasyczny, francuski, retro,  angielski i shabby chic. Oczywiście decyzja powinna być świadoma, należy przemyśleć wszystkie za i przeciw, oraz dobrze zastanowić się w jakiej kolorystyce czujemy się najlepiej. Czy wolimy wnętrza uporządkowane, a może artystyczny nieład. Dla wszystkich osób, którym marzą się meble jakby przeniesione z innej epoki, piękne koronkowe firanki, kwieciste dodatki i całe mnóstwo bibelotów aranżacja w stylu shabby chic będzie idealna.
Co to jest shabby chic?


meble na zamówienie
shabby chic
Shabby chic to nurt bardzo przypominających wnętrza rustykalne, w których każdy mebel może pochodzić z innej epoki, najważniejsze by był wykonany z naturalnego drewna i pamiętał minione czasy, bardzo mile widziane są również elementy konstrukcyjne belki podsufitowe, słupy podtrzymujące ściany, ponadto niezliczona ilość bibelotów i subtelnych ozdób będących przedmiotami codziennego użytku.
Cechą charakterystyczną stylu shabby chic są pastelowe barwy, meble pokryte białą farbą z pod której prześwitują poprzednie kolory. Jednym słowem wnętrza w tym stylu to elegancja, romantyzm i stary szyk, czyli wszystko co kochały nasze prababcie.

Jak przygotować ściany w stylu shabby chic?


Ściany powinny być utrzymane w pastelowych barwach : delikatnym różu, ciepłej, jasnej zieleni, odcieniach beżu, kremu, ecru, a także wszystkich odcieniach szarości. Ponadto możemy je ozdobić subtelnym kwiecistym akcentem w postaci tapety, lub rysunku na ścianie wykonanego za pomocą szablonów dostępnych w sprzedaży. Wnętrza w stylu shabby chic bardzo często są dodatkowo zdobione białą boazerią, lub szerokimi listwami przypodłogowymi. Przygotowując kwieciste motywy na ścianach nie należy zapominać o tym, iż  pomieszczenia shabby chic to również cała masa ozdobnych ramek ze zdjęciami, obrazkami i porcelanowe, lub ceramiczne talerze ścienne.
meble na wymiar
meble w stylu shabby chic
 W domach, w których ściany już zostały obite niemodną od lat boazerią bardzo dobrym pomysłem jest zdarcie z niej lakieru i pomalowanie na biało. Na kuchennych ścianach możemy również umieścić sentencję, która wykonamy za pomocą szablonów z literami.

   Podłoga  w stylu shabby chic. 


Stary szyk białych, romantycznych wnętrz najlepiej podkreśli podłoga z naturalnych desek, można je pomalować na wybrany pastelowy kolor, lub pokryć bezbarwnym lakierem. W domach właściciele są miłośnikami paneli podłogowych doskonałym pomysłem jest wybór paneli w kolorze dąb fresco, który do złudzenia przypomina białe deski podłogowe nadgryzione zębem czasu.
Ponadto podłogi w stylu shabby chic bardzo często są ozdobione pięknymi romantycznymi dywanikami i chodnikami z kwiecistym wzorem.

meble kuchenne
kuchnia w stylu shabby chic

Meble w stylu shabby chic


Na rynku dostępne są meble stylizowane na stary szyk, jednak jest to spory wydatek, można również zamówić takie meble w firmie wykonującej profesjonalne zabudowy meblowe, kredensy, komody i szafki kuchenne możemy wykonać z naturalnego drewna, lub płyty mdf w kolorze bielonej sosny, która idealnie wpisuje się w ten klimat. Kolejną propozycją jest przegląd babcinego strychu i wyprawa po sklepach ze starociami. Poszukując meblowych perełek nie trzeba wybierać tych pochodzących z konkretnej epoki, ponieważ w shabby chic możemy łączyć wszystkie nurty, wspólnym elementem jest kolor: biel, szarości, pastelowe róże i zielenie. Dysponując meblami w różnych barwach wystarczy je zmatować drobnym papierem ściernym, uważając by nie zniszczyć misternie wykonanych frezów ( żłobień), a następnie pomalować wybranym kolorem farby meblowej w macie i wykonać przecierki najdrobniejszym papierem ściernym, tak by farba wyglądała na nadgryzioną zębem czasu i przebijał przez nią poprzedni kolor, lub słoje.


Dodatki w stylu shabby chic


Dodatki w stylu shahbby chic to kwieciste zasłonki z falbankami, piękne  romantyczne, koronkowe firanki, miękkie poduszki na krzesłach, liczne bibeloty porcelanowe, blaszane i mosiężne, lampy naftowe, śliczne filiżanki i talerze, którymi zdobimy ściany. Aranżując wnętrze w stylu shabby chic bardzo łatwo wpaść w pułapkę kiczu, gdyż styl ten jest na pograniczy starego szyku i przeładowanych ozdobami kiczowatych domów, dlatego należy bardzo uważać by nie przekroczyć cienkiej granicy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz