Polacy coraz chętniej decydują się na projekty wnętrz w barwach wenge. Tego typu wykonania zyskują sobie coraz to większą popularność nad Wisłą. Być może dlatego, że zdają się one być ekskluzywne? Ale na pewno dlatego, że są eleganckie i robią niesamowite wrażenie na oglądających.
Czym tak właściwie jest tytułowe wenge? Co to za kolor? Oryginalnie jest to drewno tropikalne o bardzo ciemnej barwie. Stąd właśnie pochodzi również nazwa samego koloru, który jest odmianą bardzo ciemnego brązu. I takie też wykonanie mebli na wymiar w niniejszym artykule wam proponujemy – wykonane w kolorze wenge, lecz nie z wykorzystaniem naturalnego drzewa o tej samej nazwie, gdyż owa roślina rodem z Kongo, Kamerunu, Gabonu i Gwinei Równikowej, zgodnie z publikacją Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN), jest zagrożona wyginięciem.
CIĘŻKIE MEBLE WENGE
Z racji swej ciemnobrązowej barwy tego typu meble zdają się być bardzo masywne (choć przecież takie w rzeczywistości być nie muszą). Dominować tu powinny proste kształty, zresztą wszelkie ozdobniki mogłyby się łatwo gubić w tak ciemnym wykonaniu, więc nie miałyby one większego sensu. A dzięki prostocie formy – tego typu wnętrze zyskuje na elegancji i szlachetności.
JASNA ŚCIANA DLA KONTRASTU
Aby nie czuć się przytłamszonym przez ciężkość mebli w barwie wenge, należałoby ściany pomieszczenia pomalować na jasne kolory, najlepiej neutralne, takie jak: kość słoniowa, beż czy rozbielona szarość. Można też pomyśleć np. o blatach wykonanych w jaśniejszej tonacji. Jeśli chodzi o inne dodatki, warto pomyśleć o barwach pastelowych, czyli spokojnych, ale także kolorów ziemi, takich jak piaskowy, migdałowy, jasny wrzosowy, śliwkowy, morski, miętowy, lawendowy, musztardowy, brudny róż czy nawet khaki. Odnajdą się tutaj również żywsze odcienie: czerwony makowy, szafirowy, pomarańczowy, amarantowy, limonkowy, koralowy i cytrynowy.
A MOŻE MOCNY KOLOR ŚCIAN?

Meble na wymiar koloru wenge mogą być naprawdę ciekawym pomysłem na aranżację kuchni, należy jednak pamiętać o dobrym przemyśleniu całej koncepcji jeszcze na etapie, gdy projekt kuchni powstaje. Chodzi głównie przecież o nasze osobiste wrażenia, a przede wszystkim o pełne zadowolenie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz