Okapy kominowe i wyspowe



Okap jest we współczesnej kuchni elementem nieodzownym, jest wyposażeniem, bez którego trudno wyobrazić sobie w pełni komfortową pracę nad porządnym obiadem dla domowników. Pełni on funkcje, które sprawiają, że gotowanie to jeszcze większa przyjemność! Ale oczywiście nie tylko o komfort tutaj chodzi, ale i o szeroko pojętą higienę pomieszczenia kuchennego. Dlatego bez okapu ani rusz... Stąd też warto powiedzieć sobie kilka słów na temat okapów kominowych i wyspowych.

OKAPY KOMINOWE
To, jak działa okap kominowy, zdradza już sama jego nazwa. Mianowicie jest to okap, który za pomocą odpowiedniego przewodu podłączony jest bezpośrednio do kanału wentylacyjnego. Dzięki temu istnieje możliwość odprowadzania powietrza znad kuchenki na zewnątrz budynku. W ten sposób możemy pozbyć się w prosty sposób zarówno wilgoci, jak i nieprzyjemnych zapachów, poprzez szybką i skuteczną wymianę powietrza z punktu, gdzie owa wilgoć (poprzez parowanie z garnków) i zapachy są generowane.

Trzeba jednak przyznać, że nie zawsze jest możliwość podłączenia okapu kominowego do kanału wentylacyjnego, choćby z racji dużej odległości między tymi dwoma punktami. Nie stawia to jednak nas na straconej pozycji, gdyż możemy podjąć się innego rozwiązania. Będzie nim zainstalowanie w okapie filtrów węglowych, które będą skutecznie oczyszczały powietrze. W tym jednak przypadku, przed dokonaniem ostatecznego zakupu, należy się dowiedzieć, czy dany model może pracować w dwóch trybach – zarówno jako wyciągacz powietrza, jak i pochłaniacz.

Warto jednak pamiętać, że okap będący jedynie pochłaniaczem jest znacznie mniej skuteczny, niż w przypadku, gdy pełni również funkcję wyciągu. Ponadto potrzeba częstego wymieniania filtrów węglowych podnosi jego koszty eksploatacji.

OKAPY WYSPOWE
Nie zawsze jest możliwość zainstalowania okapu kominowego, choćby z tego względu, że nasze stanowisko do gotowania znajduje się w tzw. wyspie kuchennej. Nie znaczy to jednak, że zupełnie nie mamy możliwości zainstalowania okapu. Wręcz przeciwnie, taka możliwość jest, producenci nawet specjalnie przygotowali się na tę okazję. W tym celu wykorzystywane są tzw. okapy wyspowe. Montowane są one do sufitu, bezpośrednio nad kuchenką zaimplementowaną w wyspę. Podobnie jak w przypadku okapów kominowych, tak i tutaj mamy dwie możliwości – albo podpiąć go do kanału wentylacyjnego, albo pozostawić w trybie pracy zamkniętej.

Biorąc pod uwagę fakt, że okapy wyspowe stają się w pewnym sensie centralnym punktem kuchni, czyli jego najważniejszą częścią... są one na nieustannym widoku. Muszą więc wykazywać się odpowiednią estetyką, nie mogą to być zwykłe, „surowe” urządzenia AGD. Na szczęście nie jest to jednak wielki problem, biorąc pod uwagę różnorodność modeli oferowanych przez wielu różnych producentów. Klient ma w tym względzie naprawdę duże pole do popisu. Tym bardziej, że często istotne jest to, aby taki okap wyspowy doskonale komponował się ze stylem i estetyką naszych kuchennych mebli na wymiar.

Decyzja o tym, czy potrzebujemy okapu wyspowego, czy okapu kominowego – jest zależna od konstrukcji i projektu kuchni. Musimy pamiętać, że okap to jednak nie tylko pochłaniacz wilgoci i zapachów, czy wyciągacz powietrza. Daje on nam również dodatkowe oświetlenie nad kuchenką, co nierzadko jest pomocne w pracach kuchennych.

Pamiętajmy również, aby przed dokonaniem ostatecznego zakupu przyjrzeć się rozmaitym funkcjom oglądanego modelu. Czy posiada on wskaźnik nasycenia filtrów, czujnik zapachów oraz czy sterujemy nim poprzez panel dotykowy. Ważna jest tutaj również energooszczędność urządzenia, szczególnie jeśli chodzi o niski pobór mocy na pierwszym biegu silników. Do istotnych wskaźników należy także jakość wykonania, czyli materiały z jakich wyprodukowano okap, wykończenie urządzenia, ale i łatwość utrzymania go w czystości. Tak, aby nasz okap zawsze mógł prezentować się godnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz