Kuchnia w stylu kolonialnym

meble na wymiar
kuchnia kolonialna


Meble kolonialne bardzo często są mylone z antykami, a czym właściwie jest kolonialny wystrój wnętrz? Styl kolonialny wziął swój początek za sprawą angielskich kolonii w dalekich zakątkach świata, gdzie wyspiarze ceniąc funkcjonalne rozwiązania rodzimych mebli starali się wpleść miejscową i jakże egzotyczną estetykę afrykańskich dzieł sztuki. Początkowo były to jedynie akcenty zaczerpnięte z kultury kolonizowanych terenów. Prawdziwy rozwój tego nurtu nastąpił po zlikwidowaniu kolonializmu, kiedy to po wielu latach spędzonych za granicą Anglicy powrócili do swoich jakże przewidywalnych w wystroju domów. Wówczas to powstawały na zamówienie pojedyncze egzemplarze mebli kolonialny, łączących funkcjonalność mebli angielskich z egzotyką. Jak już wspomniałam w pierwszej fazie rozwoju tego nurtu w aranżacji wnętrz były to jedynie pojedyncze egzemplarze, jednak z biegiem czasu meble kolonialne zaczęto produkować na masową skalę. Kolonializm dziś i przed laty


meble na zamówienie
kuchnia w stylu kolonialnym
Przed laty kolonializm oznaczał głównie fikuśne wykończenia mebli z naturalnego drewna, najlepiej egzotycznego, oraz kilka ozdób przywiezionych z dalekich podróży, ponadto przed laty najmodniejsze były całe zestawy mebli kolonialnych wykonywane na zamówienie. Obecnie kolonializm to przede wszystkim wspomnienia z dalekich podróży, które można dowolnie łączyć, mieszać z nowoczesnymi akcentami, lub tworzyć prawdziwe kolonialne wnętrze charakteryzujące się perfekcją wykonania, egzotycznym drewnem, masywnością i swego rodzaju urokiem, który oczaruje nawet prawdziwego przeciwnika mebli kolonialnych.

 

Współczesne meble w stylu kolonialnym

 

meble na wymiar
współczesne meble kolonialne
Współczesne meble kuchenne w stylu kolonialnym, nie muszą być wykonane z ciemnego drewna, ciężkie i przesadnie zdobione. Podobnie jak każdy nurt w aranżacji wnętrz, tak również i kolonializm ewoluuje wraz z rozwojem techniki i trendami panującymi w dekoratorstwie. Dlatego w nowoczesnych wnętrzach, w których stawiamy głównie na duże przestronne powierzchnie, niewiele osób decyduje się na masywne i ciężkie meble kuchenne. Dlatego też nasza propozycja kolonialnej kuchni to biała zabudowa meblowa z subtelnymi frezami i stylową baterią, kolonialny akcent stanowią dodatki, którymi mogą być pamiątki z Waszych podróży, lub  pojedyncze meble, obrazki i egzotyczne rośliny. Drugą propozycją są nowoczesne meble w stylu minimalistycznym pozbawione wszelkich uchwytów wykonane z płyt meblowej o nazwie  palisander imitującej słoje egzotycznego drewna plus kolonialne dodatki, grafiki i figurki itp.

Nasza porada


Aranżując wnętrze w stylu kolonialnym pamiętajmy, by nie stworzyć zagraconego i przeładowanego bibelotami pomieszczenia, które straci cały swój kolonialny urok. Ponadto w małych pomieszczeniach warto zrezygnować z ciemnych kolorów i bardzo ciężkich mebli, które sprawią iż przestrzeń będzie się wydawać jeszcze mniejsza, kolonializm to nie tylko meble, na niewielkiej powierzchni warto zaakcentować ten styl za pomocą jednego tylko mebla kolonialnego i kilku dodatków, które można zręcznie wpleść w nowoczesną zabudowę meblową.

2 komentarze: