Zalety i wady kuchni z wyspą

Jeszcze do niedawna kuchnia z wyspą była w Polsce trendem niezbyt znanym. Za sprawą programów telewizyjnych oraz zagranicznych filmów pojawiły się nowe pomysły na aranżację wnętrz. Okazało się, że przestrzeń kuchenna, aby być funkcjonalna, wcale nie musi pozostać jednokolorowa i zamknięta. Otwarta kuchnia z wyspą to propozycja warta rozważenia, zwłaszcza w większych mieszkaniach i domach. Poznaj jej zalety i wady. 


Więcej miejsca do gotowania

Bolączką wielu kuchni jest brak blatu roboczego (zobacz także artykuł: blaty kuchenne). Często ustawiamy na nim chlebaki, ekspresy do kawy czy stojaki z nożami, zmniejszając przestrzeń potrzebną do gotowania. Wyspa na środku kuchni stanowi dodatkowe miejsce, które można wykorzystać podczas krojenia warzyw, wyrabiania ciasta albo lepienia pierogów. Wyspa sprawdza się także wtedy, gdy gotujemy wspólnie całą rodziną bądź ze znajomymi.

Dodatkowe szafki

W kuchni nigdy nie za dużo szafek. W końcu trzeba gdzieś schować garnki, patelnie i zastawy stołowe. Z pewnością w każdym domu przydadzą się dodatkowe półki oraz szuflady na gromadzone w kuchni rzeczy. Wyspa doskonale sprawdzi się w roli schowka.


Namiastka stołu

W wielu domach i mieszkaniach nie udaje się wygospodarować osobnej przestrzeni na jadalnię. Stół jest jednak tym meblem, który w każdym domostwie powinien się pojawić: scala rodzinę przy posiłku i pozwala na zapraszanie gości. Wyspa może zamienić się w stół. Wystarczy nakryć ją bieżnikami i postawić krzesła barowe. Z drugiej strony, jeśli organizujesz imprezę mniej formalną, na przykład parapetówkę, urodziny albo świętowanie awansu, możesz wówczas z blatu wyspy utworzyć bufet popularnie nazywany szwedzkim stołem.

Granica dwóch przestrzeni

Wyspa w otwartych na salon kuchniach sprawdza się jako granica dwóch przestrzeni: pokoju dziennego i miejsca do gotowania. Nie potrzeba żadnych rozsuwanych drzwi czy innych sposobów na rozdzielnie wnętrz o różnych funkcjach.

Walor estetyczny

Nie da się ukryć, że kuchnie z wyspą prezentują się wyjątkowo estetycznie i ciekawie. Wyspa jest bowiem elementem dekoracyjnym, jednocześnie mającym wiele użytecznych funkcji. Co ważne, dodatkowe meble układające się w wyspę pasują do każdego stylu, bez względu na to, czy jest minimalistyczny, czy pełen ozdób i glamour.

Tylko w dużych kuchniach

Jedyną wadą wyspy jest to, że pasuje ona wyłącznie do dużych kuchni. W większości przestrzeni kuchennych, zwłaszcza tych w blokach, nie da się jej zamontować. Wynika to z faktu nie tylko braku miejsca, ale również potrzeby zachowania zasad bezpieczeństwa: wyspa musi być odsunięta od reszty zabudowy o co najmniej 120 centymetrów.

Jeśli Twoja kuchnia ma odpowiednio duże wymiary, pomyśl o wyspie i możliwościach, które Ci daje. Ten element kuchennego wnętrza zachęca do wspólnego gotowania oraz spędzania czasu w gronie całej rodziny. Jest również świetną ozdobą, a zarazem stanowi dodatkowe miejsce na naczynia. Kuchnia z wyspą pasuje do każdego stylu, więc bez obaw możesz się na nią zdecydować.

2 komentarze:

  1. Wyspa to zawsze dobry pomysł, jednak z reguły brakuje miejsca :(

    OdpowiedzUsuń
  2. Wszystko ma swoje plusy i minusy. U mnie się sprawdza, a moja przyjaciółka, żałuje. że sobie zrobiła wyspę

    OdpowiedzUsuń