Zasady ergonomii w kuchni – warto je znać!

W kuchni spędzamy dużą część naszego czasu. Wystarczy tylko policzyć, ile dziennie zajmuje gotowanie obiadu, przygotowywanie śniadań i kolacji, mycie naczyń czy porządkowanie szuflad. Warto więc zastanowić się, jak powinno być urządzone to pomieszczenie, by było jak najbardziej bezpieczne i funkcjonalne, czyli jednym słowem ergonomiczne. Poznaj zasady ergonomii w kuchni.


1. Strefy

Po pierwsze, urządzając bądź remontując kuchnię, pomyśl o strefach, które powinny się w niej znaleźć. Najbardziej oczywista to strefa gotowania, dalej przechowywania naczyń, przechowywania jedzenia, zmywania oraz przygotowywania posiłków. W sumie 5 obszarów, które musi mieć nawet najmniejsza przestrzeń kuchenna.

Co zyskasz dzięki podzieleniu jej na powyżej wymienione strefy? Przede wszystkim porządek, który potem łatwo będzie utrzymać. Wyznacz konkretne szafki i półki do przechowywania szklanek, naczyń i sztućców. Pamiętaj, by znaleźć również miejsce na schowanie zapasów: mąki, cukru, przekąsek, przypraw czy warzyw konserwowych. Poruszanie po kuchni stanie się wówczas znacznie prostsze.


2. Trójkąt roboczy

Zastanów się, co robisz w kuchni, jaki jest ciąg Twoich kolejnych działań. Najpewniej przychodzisz z zakupami i odstawiasz je na blat. Następnie chowasz jedzenie do lodówek i szafek. Potem potrzebujesz przestrzeni roboczej, gdzie przygotujesz posiłek. Na koniec podchodzisz do obszaru zmywania i suszenia naczyń. Taka kolejność jest nam wszystkim znana.

Działamy według tego schematu, więc zastanów się, jak sprawić, by był ergonomiczny. Tutaj z pomocą przychodzą nam doświadczeni architekci, którzy wyliczyli, że najlepszym ułożeniem trzech strategicznych elementów w kuchni jest trójkąt. Na jego wierzchołkach należy postawić zlewozmywak, lodówkę oraz kuchenkę.

Pomiędzy zlewozmywakiem, lodówką i kuchenką powinno być co najmniej 120 centymetrów odstępu. W niektórych kuchniach można pozwolić sobie na większy odstęp. Pamiętaj jednak, by między tymi trzema sprzętami AGD pozostawić przestrzeń, którą najlepiej wypełnić blatami roboczymi. Blat przy lodówce sprawdzi się podczas wykładania zakupów, blat przy kuchence podczas krojenia składników, a blat przy zlewozmywaków przyda się do postawienia suszarki bądź pojemnika na bioodpady.


3. Odpowiednia wysokość

Kolejną istotną rzeczą, o której nie można zapomnieć, jest wysokość blatów i artykułów gospodarstwa domowego. Jeśli jesteś przeciętnego wzrostu i nie mierzysz więcej niż 1,65-1,70 metra, odpowiednią wysokością zabudowy kuchennej będzie 85-90 centymetrów. W innych przypadkach, należy indywidualnie przemyśleć odpowiednie zaaranżowanie kuchni. Warto wówczas zgłosić się do specjalisty od wykonywania mebli na wymiar i uzgodnić z nim, jakie wysokości będą odpowiednie. Z kolei pomiędzy blatem a górnymi szafkami powinno być około pół metra odstępu, by móc swobodnie i wygodnie przygotowywać posiłki.


Zasady ergonomii są po to, by ułatwić Ci poruszanie po kuchni, zmywanie i gotowanie. Dostosowanie się do nich sprawi, że wyraźnie odczujesz wzrost efektywności, ale przede wszystkim większy komfort podczas wykonywania codziennych obowiązków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz