O czym pamiętać, urządzając kuchnię?

Kuchnia musi mieć przede wszystkim wymiar praktyczny. W końcu właśnie użytkowym celom służy: gotowaniu, pieczeniu i jedzeniu. Podczas aranżacji przestrzeni kuchennej trzeba zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych elementów i trzymać się zasad, które pomogą Ci pogodzić wymarzoną kuchnię z domową rzeczywistością.


1. Zderzenie z marzeniami

Być może pobają Ci się kuchnie z wyspą, wysokie parapety albo zlewy w kształcie misy. Pamiętaj jednak, że nie zawsze da się zrealizować wszystkie życzenia: czasem z powodów technicznych, a czasem finansowych. Musisz od początku myśleć o tym, by zabudowa kuchni pasowała do jej wielkości i kształtu. Wówczas, nawet jeśli zrezygnujesz z niektórych pomysłów, stworzysz piękną i funkcjonalną przestrzeń.


2. Ustawienie mebli

Kolejną kwestią, o której nie można zapomnieć, jest odpowiednie ustawienie mebli. Przemyśl to wcześniej, żeby Twoja kuchnia była jak najbardziej praktyczna. Koło kuchenki warto mieć blat roboczy, a tuż pod nim szuflady z akcesoriami do gotowania i pieczenia. Warto także zostawić trochę wolnego miejsca obok zlewozmywaka, żeby móc postawić suszarkę. Zrób to, nawet jeśli masz zmywarkę, ponieważ nie wszystkie naczynia można w niej myć.3. Jakość materiałów

Nie oszczędzaj na jakości materiałów używanych w kuchni. To miejsce, w którym panuje wilgoć i ciepło, więc fronty i blaty muszą być wykonane z porządnego tworzywa. Tylko wówczas masz pewność, że wytrzymają kilka czy kilkanaście lat w nienaruszonym stanie.


4. Dużo miejsca

Nawet małą kuchnię da się zaaranżować tak, by uzyskać jak najwięcej miejsca w szafkach i szufladach. Zrezygnuj z niepotrzebnych rzeczy, a puste słoiki po przetworach czy nieużywane na co dzień sprzęty znieś do piwnicy. Dzięki takiemu zabiegowi blat będzie opróżniony ze wszystkich akcesoriów i zyskasz roboczą przestrzeń.


5. Dobór sprzętu do potrzeb

Nie zawsze należy kupować największe lodówki i piekarniki z dużą liczbą funkcji. Dobierz artykuły gospodarstwa domowego do swoich potrzeb. Zdecyduj, w jakim stopniu będziesz wykorzystywać kuchnię. Lubisz gotować? Piec? Jeśli tak, pomyśl o jak najbardziej praktycznych i wydajnych sprzętach. Jesteś singlem? Kup małą lodówkę z funkcją zamrażania. Z pewnością Ci wystarczy.

6. Konsultacja z profesjonalistą

Czasami, w natłoku obowiązków związanych z aranżacją domu czy mieszkania, warto zwrócić się do profesjonalisty. Swoim czujnym okiem oceni, jakie rozwiązania będą najlepsze i podpowie, co zrobić, by kuchnia była funkcjonalna, bezpieczna oraz estetycznie urządzona. Konsultacja z fachowcem przyda się zwłaszcza tym osobom, którym brakuje pomysłu bądź mają go, ale nie wiedzą, jak wprowadzić w życie.

Nie musisz wybierać pomiędzy piękną a funkcjonalną kuchnią. Większość Twoich marzeń można zrealizować, jeśli tylko dostosujesz je do przestrzeni, którą będziesz aranżować. W razie wątpliwości, skonsultuj się z profesjonalistą. Nawet jedna rozmowa może sprawić, że Twoja przestrzeń kuchenna stanie się idealna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz